°C

Debata związkowa 27 lutego 2020r.

Barbara Zajbert, Bożena Pierzgalska
 

Dziś rozmawiamy na temat spotkania zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, które odbyło się w środę w MEN. Pytamy o co chodzi w inicjatywie ZNP, który rozpoczął zbiórkę podpisów pod projektem ustawy dot. naliczania pensji nauczycielskich. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, jakie cechy powinien mieć pracodawca przyjazny pracownikom oraz zgłębiamy temat europejskiej płacy minimalnej - inicjatywy związków zawodowych w Europie.

Gośćmi audycji są: Bożena Pierzgalska, przewodnicząca nauczycielskiej NSZZ „Solidarność” Okręgu Zielonogórskiego oraz Barbara Zajbert, przewodnicząca ZNP w Gorzowie Wlkp.

W MEN odbyło się wczoraj drugie spotkanie zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, w którym uczestniczyli przedstawiciele rządu, związków zawodowych i korporacji samorządowych. Tematem rozmów były przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.

ZNP rozpoczął zbiórkę podpisów pod projektem nowelizacji Karty Nauczyciela dotyczącym zmian w sposobie naliczania pensji nauczycielskich. ZNP chce wprowadzenia do ustawy Karty Nauczyciela zasady, że wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, stanowią określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego.

Kilka dni temu odbył się finał XII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” organizowanego przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem prezydenta. Jednym z laureatów tegorocznej edycji konkursu została firma PGE Energia Odnawialna SA Oddział ZEW Dychów w Dychowie.

Co wyróżnia pracodawcę przyjaznego pracownikowi?

W tej części rozmawiamy także o pomyśle na europejską płacę minimalną.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku