°C

Zwierzęta w filmie

Marta_Chrzczanowicz fot. archiwum domowe
 

W domu rodziców skrzeczały papugi, gdy ona oglądała filmy Walta Disneya. Pierwszy seans kinowy to Kopciuszek z lat 50-tych. Potem zauważyła, że bardziej ciągnie ją do kina przyrodniczego, w którym bohaterami są zwierzęta. Dziś prowadzi bloga Filmowe zwierzęta - blog o postaciach zwierzęcych w kinie i dwa jego projekty poboczne: o kocich oraz o psich postaciach w kinie.

Marta Chrzczanowicz z wykształcenia jest filolożką polską, antropozoolożką i zoo psycholożką, ale przede wszystkim jest miłośniczką zwierząt, która kocha kino.

Rozmawiamy o zwierzętach, i ich roli w filmie. O koniach, które jeszcze nie tak dawno zabijane były na planie filmowym, żeby podnieść dramaturgię dzieła. O zwierzętach zrzucanych w przepaść, zabijanych, odzieranych ze skóry. O małpach, lwach i psach, które w filmie odgrywały rolę super bohaterów jednocześnie płacąc ogromną cenę za rozrywkę ludzi.

Co prawda powołana w 1877r.  American Humane Association (pierwotnie jako International Humane Association) to organizacja monitorująca m.in. warunki, w jakich przebywają zwierzęta na planach filmowych, ale mimo jej znaku towarowego zdarza się, że filmowcy nie zachowują dobrostanu zwierząt podczas kręcenia zdjęć i także  poza planem, tak jak miało to miejsce w czasie powstawania „Hobbita”.

https://www.filmowezwierzeta.com/

 

Podcasty

____________________________________________________________________________

Czy koty są dobrymi aktorami? Na tak postawione pytanie odpowie behawiorystka kotów Małgorzata Biegańska-Hendryk, która prowadzi bloga 

Kocibehawioryzm.pl

Rozmowa

 

Jakich granic nie wolno przekraczać w filmie przyrodniczym? Piotr Dziełakowski, filmowiec i miłośnik żurawi opowie o najważniejszych zasadach fotografa przyrodniczego.

Relacja:


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku