°C

„Zobaczyć czego nie widać”-reportaż Cezarego Galka

Robert Sempoch
 

Emisja w środę po 18.00.

29 września w okolicach Konina Żagańskiego odsłonięto obelisk upamiętniający dawny hitlerowski obóz jeniecki Dulag Kunau.

Był to obóz przejściowy, w którym przebywali polscy żołnierze wzięci do niewoli w trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku. Obóz  funkcjonował od października 1939 do wiosny 1940 roku. W tym czasie przebywało tu około ośmiu tysięcy polskich żołnierzy. W lesie w pobliżu wsi   stowarzyszenie Lubuska Grupa Eksploracyjna „Nadodrze” w sile kilkudziesięciu poszukiwaczy-detektorystów, wspólnie z dyrektorem Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu Markiem Łazarzem przeprowadziło w dniach 12 i 13 maja poszukiwania.  Badania w Koninie są kolejnym przedsięwzięciem lubuskich poszukiwaczy skupionych w LGE „Nadodrze” finansowanym wyłącznie przez nich samych, we współpracy i wsparciu z Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu w ramach działań upamiętniających dziedzictwo kulturowe i historyczne naszego regionu. Poszukiwacze spodziewali się odkryć pozostałości po osadzonych tu m.in. jeńcach należących do polskiej Dywizji Piechoty Górskiej z Armii Karpaty. Czy to się udało?


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku