°C

Zaklęte miejsca pamięci

Gaj Wandy T.Sokołowski J. Wojtasik Ż.Wojcieszyk fot. M.Nabel-Dybaś

"Zaklęte miejsca pamięci" to reportaż o prastarej i duchowej więzi człowieka z przyrodą, której piękno odnajdujemy w pniach i koronach drzew, podaniach i legendach, śladach historii, pozostających czasem na wieki w lasach.

„Las był dla mnie tajemnicą od czasów dzieciństwa” – mówi prokurator w stanie spoczynku Jan Wojtasik, który zwiedzając puszczę na swym jednośladzie spotkał nieopodal Gaju Wandy leśnika Tadeusza Sokołowskiego. Leśnik zdał szybki test pana prokuratora na znajomość specyficznych dla tego terenu drzew a potem zatopili się w wielogodzinnej rozmowie o historii tego miejsca, które skrywa niejedną tajemnicę. Choćby kasztanowy gaj w środku lasu – odratowany zresztą ręką leśników i członków Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów – który wzbudza ciekawość, kto i dlaczego zasadza przed II Wojną Światową plantację kasztanów?

W Gaju Wandy częstymi bywalcami są także wilki, które leśnik Tadeusz Sobolewski „złapał” w foto pułapkę.

Już  po 20:00 o tajemnicach Puszczy Tarnowskiej opowiedzą bohaterowie reportażu z lasu.

Żaneta Wojcieszyk zaproponuje także rajd rowerowy szlakiem tajemnic Puszczy Tarnowskiej.

Poniżej link do strony pana Jana, na której można znaleźć wiele ciekawostek historycznych dotyczących Puszczy Tarnowskiej:

http://www.janwojtasik.pl/

Zapraszam na fascynującą podróż w głąb Puszczy Tarnowskiej a moimi i Państwa przewodnikami będą Jan Wojtasik, Tadeusz Sokołowski i Żaneta Wojcieszyk z Nadleśnictwa Sława Śląska.

Po reportażu gościem w studiu będzie rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze, pani Ewelina Fabiańczyk, która powie o wydarzeniach edukacyjnych jakie leśnicy planują podczas lata.

Jak co miesiąc razem z Izabelą Kwiatkowską zapraszamy także do wzięcia udziału w konkursie przyrodniczym, w którym do wygrania są pięknie wydane albumy ze zdjęciami przyrodniczym oraz leśne gadżety.

Radio Zachód na 103 i 106 FM
magazyn Między Nami Zwierzętami

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.