°C

Zaklęte miejsca pamięci

Gaj Wandy T.Sokołowski J. Wojtasik Ż.Wojcieszyk fot. M.Nabel-Dybaś
 

"Zaklęte miejsca pamięci" to reportaż o prastarej i duchowej więzi człowieka z przyrodą, której piękno odnajdujemy w pniach i koronach drzew, podaniach i legendach, śladach historii, pozostających czasem na wieki w lasach.

„Las był dla mnie tajemnicą od czasów dzieciństwa” – mówi prokurator w stanie spoczynku Jan Wojtasik, który zwiedzając puszczę na swym jednośladzie spotkał nieopodal Gaju Wandy leśnika Tadeusza Sokołowskiego. Leśnik zdał szybki test pana prokuratora na znajomość specyficznych dla tego terenu drzew a potem zatopili się w wielogodzinnej rozmowie o historii tego miejsca, które skrywa niejedną tajemnicę. Choćby kasztanowy gaj w środku lasu – odratowany zresztą ręką leśników i członków Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów – który wzbudza ciekawość, kto i dlaczego zasadza przed II Wojną Światową plantację kasztanów?

W Gaju Wandy częstymi bywalcami są także wilki, które leśnik Tadeusz Sobolewski „złapał” w foto pułapkę.

Już  po 20:00 o tajemnicach Puszczy Tarnowskiej opowiedzą bohaterowie reportażu z lasu.

Żaneta Wojcieszyk zaproponuje także rajd rowerowy szlakiem tajemnic Puszczy Tarnowskiej.

Poniżej link do strony pana Jana, na której można znaleźć wiele ciekawostek historycznych dotyczących Puszczy Tarnowskiej:

http://www.janwojtasik.pl/

Zapraszam na fascynującą podróż w głąb Puszczy Tarnowskiej a moimi i Państwa przewodnikami będą Jan Wojtasik, Tadeusz Sokołowski i Żaneta Wojcieszyk z Nadleśnictwa Sława Śląska.

Po reportażu gościem w studiu będzie rzeczniczka RDLP w Zielonej Górze, pani Ewelina Fabiańczyk, która powie o wydarzeniach edukacyjnych jakie leśnicy planują podczas lata.

Jak co miesiąc razem z Izabelą Kwiatkowską zapraszamy także do wzięcia udziału w konkursie przyrodniczym, w którym do wygrania są pięknie wydane albumy ze zdjęciami przyrodniczym oraz leśne gadżety.

Radio Zachód na 103 i 106 FM
magazyn Między Nami Zwierzętami

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku