°C

„Z miłości do książek” – posłuchaj reportażu Marzeny Wróbel

WRÓBEL
 

Kontakt z książką może być drogowskazem i pasją na całe życie.

Państwo Krystyna Smerda-Ujma i Sergiusz Ujma od blisko 30 lat prowadzą w Zielonej Górze antykwariat. Jest najstarszy w mieście i niestety zapewne jeden z ostatnich. W dwóch małych pomieszczeniach książki piętrzą się do sufitu zajmując każdą wolną powierzchnię. Właściciele niebawem będą świętować 80-te urodziny, a każdy rok ich dotychczasowego życia to spełnianie wspólnej pasji miłości do książek. Ze smutkiem i nostalgią wspominają dawne czasy, gdy drzwi antykwariatu niemal się nie zamykały.

Biblioteka Narodowa od prawie trzydziestu lat bada poziom czytelnictwa w Polsce. Raz w roku publikowany jest stosowny raport. Okazuje się, że w ubiegłym aż 58% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Jednocześnie niemal 1/3 wszystkich badanych przyznaje, że w swoich domach ich nie mają. Podobnie jak w poprzednich latach prym wśród czytelników wiodą kobiety.

Posłuchaj reportażu (muzyka Paweł Słoniowski).

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku