°C

Wtedy też był lipiec..

RADIOWIECZÓR

23 lata temu  fala przekroczyła granice naszego regionu. Pierwszy był Bytom Odrzański, ewakuowano ponad sto osób. Mieszkańcy nie chcieli opuszczać swojego dobytku, pozostali w domach na wyższych piętrach, komunikacja odbywała się pontonami i łódkami.kilem Na powódź przygotowywała się Nowa Sól. Miasto poprzecinane było  workami z piaskiem. Położono ich ponad 100 tys. Ludzie mieszkający na parterze i sklepikarze zamurowywali okna, witryny sklepów Wszędzie był strach.

Taka woda zdarza się raz na tysiąc lat. Czy na pewno? [ZDJĘCIA ...

 

Jan Matejko, "Bitwa pod Grunwaldem"

Wtorkowy poranek 15 lipca 1410 roku był chłodny. Na trzeci sygnał trębacza, 40-tysięczna armia polsko-litewska dosiadła koni i ruszyła polnymi drogami na wschód.  Po godzinie 8-ej nastąpiły  cztery godziny, które wstrząsnęły Europą

 

Monumentalne dzieło Jana Matejki ukazuje w skondensowanej formie, poprzez najbardziej dramatyczne momenty i punkty zwrotne akcji, zmagania wojsk polskich i litewskich z wojskami zakonu krzyżackiego podczas jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, która odbyła się 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu, Łodwigowa i Stębarku. Jeśli chodzi o aspekt ideowy obrazu, to w ciągu dziesięcioleci od momentu powstania po okres PRL-u, pozostawał on raczej niezmienny w swym antygermańskim przesłaniu. Należy tu podkreślić szczególne znaczenie Grunwaldu w czasie, gdy Polska nie istniała jako niepodległy kraj na mapie Europy, a wszelkie zrywy narodowościowe były krwawo tłumione przez zaborcę. Tożsamość narodowa, by przetrwać, musiała odwoływać się do przeszłości. W tych warunkach malarstwo i literatura „ku pokrzepieniu serc” pełniły szczególną rolę; podtrzymywały świadomość i uczucia patriotyczne.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku