°C

Wszyscy Święci Pani Weroniki” – posłuchaj reportażu Cezarego Galka

Galek
 

Przed nami dzień Wszystkich Świętych, później Dzień Zaduszny. Mamy bardzo różny stosunek do symboliki tych dni wynikający z światopoglądu, tradycji czy wychowania. Dla wszystkich jest to jednak czas wspominania tych co odeszli i zadumy nad przemijającym czasem.

Natomiast Świat Pani Weroniki Skupińskiej z Klępska pełen jest świętych, aniołów, biblijnych opowieści, wiary i miłości do ludzi, których spotykała, gdy oprowadzała chętnych po zabytkowym kościółku w Klępsku, w którym do dziś czuje się  jak we własnym domu. Już sama nie pamięta, kiedy to wszystko się zaczęło. A miejsce to niezwykłe. Drewniany kościółek pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to unikatowy przykład sztuki, gdzie współistnieją dwa wyznania: katolickie i ewangelickie. Fakt ten pokazuje, że dziedzictwo kulturowe Polaków i Niemców może istnieć obok siebie w harmonii. Na szczególną uwagę zasługują zdobiące ściany malowidła o tematyce biblijnej, których jest 117. To barwna opowieść o kanonach wiary, prawdziwa architektoniczna Biblia pauperum. To także od niedawna kolejny lubuski Pomnik Historii.

Pani Weronika już dawno zakochała się w tym miejscu i starała się przekazać swoją pasję innym oprowadzając turystów i organizując aktywność mieszkańców wokół spraw świątyni. Co prawda trzy lata temu choroba uniemożliwiła jej dalszą aktywność w charakterze przewodnika, ale miejsce to pozostaje dla bohaterki reportażu w dalszym ciągu bardzo ważne nie tylko podczas niedzielnych mszy.  Do swojego świata zaprosiła i nas.

Pani Weronika i Jej świat – podczas nagrań do reportażu.

Posłuchaj reportażu.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku