°C

„Kurierzy” posłuchaj reportażu Cezarego Galka

BĄK
 

Wspominamy reportażowy rok 2019. To historia szerzej nieznana, której ślady pojawiły się do tej pory tylko w nielicznych publikacjach. Po latach nie jest tajemnicą, że działania te osobiście wpierał Jan Paweł II.

Wielu późniejszych kurierów wspomina, że zachętą były dla nich słowa Papieża-Polaka skierowane do Słowaków w Nowy Targu podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny i przeżycia poprzedników – legendarnych kurierów tatrzańskich z czasów II wojny światowej.

Od papieskich słów do upadku komunizmu w 1989 roku przez Polskę, a szczególnie Tatry, wiodły tajne szlaki przerzutu wydawnictw religijnych w języku słowackim z Europy Zachodniej dla zniewolonego, podziemnego Kościoła na Słowacji. Młodzi ludzie w plecakach wynosili wysoko w góry Pismo Święte, katechizmy i filmy, religijne książki, a także Kartę Praw Człowieka, która dla zdominowanego przez komunistów narodu była zupełnie czymś nowym. Przekazywali to zaufanym Słowakom, którzy w razie wpadki ryzykowali długoletnie więzienie albo pobyt w obozach pracy i wykluczenie z życia społecznego. W tamtych latach kurierzy Słowa Bożego na swoich barkach przenieśli wiele kilogramów literatury, ale były też grupy przerzucające „gorący towar” innymi sposobami w ilościach wręcz hurtowych. Grup działających w pełnej konspiracji było wiele. Nawet po latach ich członkowie często nie wiedzieli o udziale innych w tym przedsięwzięciu, a wiele faktów nie zostało do dziś odkrytych. W roku 1990 do wolnej już wtedy Czechosłowacji z pierwszą pielgrzymką przyjechał JP II. W ten sposób też tajna działalność polskich kurierów  symbolicznie została zakończona.

Przedstawiamy historię trzech tajnych grup działających w Tatrach i na Podhalu, dla których wspólnym „kontaktem operacyjnym” był zakonnik – dominikanin ojciec Leonard, przez  lata gospodarz sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr  na Wiktorówkach poniżej Rusinowej Polany.

Posłuchaj reportażu.

Podczas zbierania materiałów do reportażu (fot. C.Galek):

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku