°C

Wspominamy reportażowy rok 2019 – „Krok z krokiem” reportaż Cezarego Galka.

GALEK
 

W kwietniu w hrabstwie Cork w Irlandii odbyło się najbardziej prestiżowe na świecie spotkanie reportażystów: International Feature Conference organizowane przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Podczas spotkania prezentowane były najciekawsze reportaże powstające w radiofoniach całego świata. Obok produkcji kanadyjskiej, brytyjskiej, chińskiej, niemieckiej, irlandzkiej, czy australijskiej znalazł się reportaż pt.”Krok za krokiem” Cezarego Galka wyprodukowany w Radiu Zachód .

Była to jedyna na konferencji produkcja z Europy Środkowo-Wschodniej. Audycja została przyjęta i oceniona bardzo dobrze szczególnie za bliski życiu temat niosący wartości uniwersalne , emocjonalność i walory formalne w tym autorską muzykę. To już trzecia prezentacja prac autora w ramach konferencji. W poprzednich latach jego audycje były przedstawione w Sinai i Londynie. W tym roku organizatorem było  radio irlandzkie RTÉ . IFC jest okazją dla producentów audycji z całego świata, aby wymieniać doświadczenia zawodowe. Wybierane produkcje spełniają najwyższe kryteria merytoryczne i formalne stawiane twórcom tej radiowej formy.

O audycji.

W ciągu czterech lat to już czwarty reportaż, ukazujący kolejne, poruszające etapy życia niepełnosprawnej słubiczanki Barbary Matusiak.  W pierwszym zatytułowanym „Twardzielka” poznaliśmy dziewczynę na wózku, która walczy również z kochającymi ją najbliższymi o prawo do pracy i bycia matką. Po urodzeniu Julci i sprawdzeniu się w obu rolach zapragnęła po trzydziestu latach wstać z inwalidzkiego wózka i zrobić pierwsze samodzielne kroki: pójść z córką na spacer tak po prostu, na piechotę. Oprócz hartu ducha i wielkiej motywacji, których nie brakuje, potrzebna była nowoczesna rehabilitacja i… ktoś, kto za nią zapłaci. Basia o spotkała na swojej drodze osoby, dla których jej historia stała się bardzo ważna. Potem poznaliśmy młode, piękne słubiczanki Aleksandrę Kołek i Martę Szymańską- Ptak założycielki Fundacji Grupy Pomagamy, które organizując dla potrzebujących różne charytatywne imprezy postanowiły pomóc również Basi. Z myślą o niej wystartowały w ogólnopolskim teleturnieju. Los im sprzyjał bo wygrały prawie 200 tysięcy złotych z których część wsparła rehabilitację Basi. Mocno wierzyły że po kilku miesiącach Jej ciężkiej pracy o własnych siłach przyjdzie na charytatywny festyn organizowany  przez fundację z okazji Dnia Dziecka czyli  zrobi to, co do tej pory zdaniem wielu było niemożliwe. Basia podjęła wyzwanie i  słowa dotrzymała.

Zapowiedź audycji. rozmowa z bohaterką i relacja z CORK.

Posłuchaj reportażu.

Po IFC Basia z rodziną w studiu RZ.

Autor na IFC w hrabstwie CORK.

Z archiwum domowego Basi i Jej rodziny.

Rehabilitacja Basi.

O własnych siłach…

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku