°C

Wspominamy reportażowy rok 2019-”Po prostu Zastal” audycja Cezarego Galka

MZL
 

II cz. cyklu dokumentalnego o historii zielonogórskiego "Zastalu". Oficjalne statystyki to jedna strona medalu, druga (chyba ważniejsza) to indywidualne i zbiorowe losy ludzi, którzy tę rzeczywistość tworzyli poświęcając temu często całe swoje nie tylko zawodowe życie.

6 lutego ubiegłego roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarto wystawę pod wymownym tytułem „Hegemonia ZASTALU w Zielonej Górze. Dzieje Zaodrzańskich Zakładów Przemysłu Metalowego ZASTAL 1945-1991”. Ekspozycja byłą próbą przybliżenia historii  i ukazania wpływu na pracowników i mieszkańców regionu jednego z największych zakładów przemysłu ciężkiego na zachodzie Polski, którego ślady świetności są nadal widoczne w panoramie współczesnej Zielonej Góry, nie tylko te materialne. I tak np.  fani koszykówki  kibicując swojej pierwszoligowej drużynie  nadal skandują: ZASTAL, ZASTAL, ZASTAL… choć nazwa zespołu od lat jest zmieniona. Mieszkańcy miasta wielkim sentymentem darzą  Zastalowską Orkiestrę Dętą, która wielokrotnie uświetniała i nadal uświetnia lokalne uroczystości.

Jak twierdzi Kurator wystawy dr Izabela Korniluk ogromną rolę w przygotowaniach odegrały spotkania i wywiady z byłymi pracownikami chętnie dzielącymi się swoimi wspomnieniami. W cyklu dokumentalnym podążymy tym śladem dodając do tego wspomnienia nagrane na potrzeby audycji. Całość zakończą nagrania dokonane podczas wernisażu wystawy, która stała się świetną okazją do wymiany wspomnień.

Trzonem wystawy był zestaw 25 plansz dokumentujących  dzieje fabryki. Na wystawie były eksponowane także zdjęcia, dyplomy, proporczyki, gadżety, pieczątki, referentki, trofea i sztandary. Atrakcją dla zwiedzających były dwa torowiska wijące się wśród eksponatów, na których ustawione zostały miniaturowe węglarki autorstwa Jana Jarziny, jednego z byłych pracowników fabryki.

W części pierwszej pt. ”Jak się to zaczęło ?” opowiedzieliśmy o pierwszych krokach zawodowych wielu pracowników. W części drugiej przypomnimy ich dalsze losy i opowiemy o ostatnich latach historii Zastalu. Byliśmy też na wernisażu wystawy, gdzie powróciły wspomnienia i refleksje.

Posłuchaj części I reportażu.

Na wernisażu (foto MZL)

Trochę historii. (foto MZL)

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.



Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku