°C

WIELKANOC Z RADIOWYM REPORTAŻEM- posłuchaj audycji o lubuskiej tożsamości

MUZEUM OCHLA
 

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych nadzieją i miłością, serdecznych spotkań w gronie rodziny życzą reportażyści Radia Zachód.

Święta są wspaniałą okazją do refleksji na temat naszych więzi: rodzinnych, religijnych i kulturowych. Szczególnie ważne jest to tu, gdzie mieszkamy- na zachodzie Polski. Społeczność tworzy się od nowa korzystając z bagażu uratowanego z  wojennej zawieruchy. Proponujemy dwa reportaże, które może zachęcą Państwa do dyskusji przy rodzinnym świątecznym stole i refleksji na ten temat.

„Serce Bukowiny”- reportaż Cezarego Galka

Przy bukowińskim wielkanocnym stole nie może zabraknąć paski i kołacza.

Pani Genowefa Zielińska do nowej ziemi przybyła w wieku 2 lat. O tym co było przedtem dowiadywała się od rodziców i innych członków społeczności, którzy na tzw. Ziemie Odzyskane przyjechali po zakończeniu II wojny z dalekiej Bukowiny. Podobnie Pani Hildegarda Jesionka, która wtedy jako sześciolatka pamięta wiele z dawnych czasów. Zespół „Serce Bukowiny” założyła przed laty w Nowogrodzie Bobrzańskim by powrócić do dawnych obyczajów i integrować miejscową bukowińską społeczność. Wspomnienia i zwyczaje zostały przesadzone na nowy grunt, choć dziś pozostało niewielu bukowińskich członków zespołu. Wspiera ich jednak całkiem pokaźna grupa przyjaciół różnego pochodzenia, która zaczęła się identyfikować z ich kulturą i zwyczajami. Zespół działa przy MGOKRiR w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Posłuchaj reportażu.

„Więzi”- reportaż Cezarego Galka

Jak wygląda lubuski wielkanocny stół? Nasz wielokulturowy region jest wyjątkowy. Polska świąteczna tradycja ukazuje się tu jako barwna i różnorodna. Świąteczny poniedziałek stanie się okazją do reporterskiej refleksji nad naszymi korzeniami i tym co nas łączy i wyróżnia. Najlepszym do tego miejscem okazuje się Muzeum Etnograficzne w zielonogórskiej Ochli. Obok siebie można zobaczyć tam różnorodne  świadectwa obrzędowości Polaków, wytwory ich rąk, wyobraźni i tradycji przekazanej przez przodków. Po tym symbolicznym miejscu oprowadzi nas jego gospodyni Pani Irena Lew, która podzieli się z nami swoją refleksją na ten temat i opowie dlaczego zakochała się w kulturze ludowej.

Zdjęcia: Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku