°C

WIELKANOC Z RADIOWYM REPORTAŻEM- posłuchaj audycji o lubuskiej tożsamości

MUZEUM OCHLA

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych nadzieją i miłością, serdecznych spotkań w gronie rodziny życzą reportażyści Radia Zachód.

Święta są wspaniałą okazją do refleksji na temat naszych więzi: rodzinnych, religijnych i kulturowych. Szczególnie ważne jest to tu, gdzie mieszkamy- na zachodzie Polski. Społeczność tworzy się od nowa korzystając z bagażu uratowanego z  wojennej zawieruchy. Proponujemy dwa reportaże, które może zachęcą Państwa do dyskusji przy rodzinnym świątecznym stole i refleksji na ten temat.

„Serce Bukowiny”- reportaż Cezarego Galka

Przy bukowińskim wielkanocnym stole nie może zabraknąć paski i kołacza.

Pani Genowefa Zielińska do nowej ziemi przybyła w wieku 2 lat. O tym co było przedtem dowiadywała się od rodziców i innych członków społeczności, którzy na tzw. Ziemie Odzyskane przyjechali po zakończeniu II wojny z dalekiej Bukowiny. Podobnie Pani Hildegarda Jesionka, która wtedy jako sześciolatka pamięta wiele z dawnych czasów. Zespół „Serce Bukowiny” założyła przed laty w Nowogrodzie Bobrzańskim by powrócić do dawnych obyczajów i integrować miejscową bukowińską społeczność. Wspomnienia i zwyczaje zostały przesadzone na nowy grunt, choć dziś pozostało niewielu bukowińskich członków zespołu. Wspiera ich jednak całkiem pokaźna grupa przyjaciół różnego pochodzenia, która zaczęła się identyfikować z ich kulturą i zwyczajami. Zespół działa przy MGOKRiR w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Posłuchaj reportażu.

„Więzi”- reportaż Cezarego Galka

Jak wygląda lubuski wielkanocny stół? Nasz wielokulturowy region jest wyjątkowy. Polska świąteczna tradycja ukazuje się tu jako barwna i różnorodna. Świąteczny poniedziałek stanie się okazją do reporterskiej refleksji nad naszymi korzeniami i tym co nas łączy i wyróżnia. Najlepszym do tego miejscem okazuje się Muzeum Etnograficzne w zielonogórskiej Ochli. Obok siebie można zobaczyć tam różnorodne  świadectwa obrzędowości Polaków, wytwory ich rąk, wyobraźni i tradycji przekazanej przez przodków. Po tym symbolicznym miejscu oprowadzi nas jego gospodyni Pani Irena Lew, która podzieli się z nami swoją refleksją na ten temat i opowie dlaczego zakochała się w kulturze ludowej.

Zdjęcia: Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli

Skomentuj przez Facebooka
Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.