°C

„Wehikuł czasu”- reportaż Renaty Wcisło

K.DULSKI
 

Premiera w środę po 18.00.

Droga wylotowa z Żagania w kierunku Zielonej Góry. Tuż przy stacji paliw realizowana jest kolejna inwestycja budowlana. Wszystko się jednak opóźnia, bo ziemia przeznaczona pod sklep kryje historię sprzed… prawie 3 tysięcy lat. Odkryto tu cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej.

Badania trwają drugi miesiąc. Różnorodność i liczba odkryć są imponujące, choć  prace są zaledwie na półmetku. Okazuje się, że jest to dalsza część nekropolii odkrytej i badanej pod koniec lat 60. ubiegłego wieku.

W prace archeologiczne włączyli się aktywnie mieszkańcy, regionaliści, poszukiwacze artefaktów – jednym słowem pasjonaci historii. Pod okiem archeologa Bartosza Józwiaka są siłą sprawczą wszelkich działań. Ich celem jest zgłębienie pierwotnej historii Żagania i doprowadzenie do powstania dawno oczekiwanego lokalnego muzeum. Ekscytacja i emocje idą w parze ze ciężką, wielodniową pracą z łopatą w ręku i przy żmudnym oczyszczaniu artefaktów. Można powiedzieć, że jest to rzecz o ludziach stąd – tych, którzy żyli we wczesnej epoce żelaza i tych, którzy dziś – w emocjach, z ekscytacją – odkrywają ich istnienie…

FOTO: Jan Mazur, Krzysztof Dulski

 

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku