°C

W tym coś jest 7 września 2019 r.

W tym coś jest

W cotygodniowej audycji przypominamy głosy słuchaczy Otwartego Mikrofonu oraz komentujemy tematy z mijającego tygodnia.

Zapraszają: Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.

1. Przebieg uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej okazał się sukcesem dla Polski. Polska narracja historyczna związana z odpowiedzialnością Niemiec za zbrodnie wojenne w Polsce przebiła się do światowych mediów i była obecna w przemówieniu prezydenta RFN. Zapytaliśmy słuchaczy o to, czy za straty wojenne należy się nam coś więcej niż oficjalne przeprosiny ze strony Niemiec?

2. Do wyborów parlamentarnych pozostało kilka tygodni. Każdy dzień przynosi nowe sytuacje komentowane przez bacznych obserwatorów życia politycznego. Mimo, że sporo dzieje się w świecie krajowej polityki, sondaże wydają się być niezmienne. Prawo i Sprawiedliwość pozostaje niekwestionowanym liderem, a Koalicja Obywatelska pozostaje w tyle. Nasi słuchacze odnieśli się do obecnej sytuacji poszczególnych sił politycznych i tego co wynika z sondaży, a także tego czego spodziewają się w kolejnych tygodniach kampanii wyborczej.

3. Wiceprezydent USA Mike Pence przebywał z dwudniową wizytą w Polsce. Padły słowa nt. gwarancji trwałości polsko-amerykańskiego sojuszu. Pence chwalił polski Naród za niezłomność i ducha walki, stawiając za wzór do naśladowania. Część opozycji twierdzi, że nieobecność prezydenta USA Donalda Trumpa była wymówką z niechęci do angażowania się kampanię wyborczą po stronie PiS i pomniejsza znaczenie pobytu vice prezydenta Pence’a. W Otwartym Mikrofonie zapytaliśmy o to, jak słuchacze oceniają tę wizytę i słowa pod adresem Polski i Polaków, które padły z ust wiceprezydenta USA?

4. 4 września do Świebodzina przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Podczas krótkiej wizyty premier wręczył symboliczne czeki samorządowcom na kwoty przyznane w ramach dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Pomoc otrzymali: powiat świebodziński oraz gminy Lubrza, Łagów, Szczaniec i Zbąszynek. Zapytaliśmy słuchaczy o to co sądzą o tej wizycie? Jakie zmiany na lepsze widzą w lokalnej infrastrukturze i co ich zdaniem wciąż pozostaje w tym zakresie do zrobienia?

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.