°C

W tym coś jest – 7 grudnia 2019 r.

W tym coś jest
 

W cotygodniowej audycji przypominamy głosy słuchaczy Otwartego Mikrofonu oraz komentujemy tematy z mijającego tygodnia.

Zapraszają: Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.

1. Zaostrza się konflikt rządu z wymiarem sprawiedliwości w naszym kraju. Sędziowie kwestionują porządek konstytucyjny. W Otwartym Mikrofonie Radia Zachód Adam Ruszczyński pytał, czy potrzebna jest kontrola instytucji państwa nad wymiarem sprawiedliwości?

2. Włodzimierz Czarzasty uważa, że Armia Czerwona wyzwalała Polskę. Określenie „wyzwolenie” wywołało oburzenie wśród zdecydowanej większości komentatorów. Jako kontrargumenty przywoływane są miliony istnień, które pochłoną komunizm, rok 1939, 17 września i ofiary Katynia, bestialstwo radzieckich żołnierzy na trasie przemarszu wojsk i fakt wprowadzenia totalitarnego systemu w Polsce. Pytaliśmy słuchaczy o ich odczucia związane z kontrowersyjną wokół słowa ‚wyzwolenia”.

Zwracamy uwagę na historię Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Zielonej Górze, którego komendant był Ukraińcem, mordercą skazanym przez sąd II RP – we wrześniu 1939 roku mordował żołnierzy Wojsko Polskiego w Lubelskiem.

3. Według badania PISA z 2018 roku oceniającego umiejętności polskich 15-latków w zakresie rozumienia tekstu, matematyki i nauk przyrodniczych ustępują oni w Europie tylko uczniom z Estonii oraz Finlandii. Minister edukacji stwierdził, że „Polska edukacja nie jest taka zła, jak nam się wydaje”. Sławomir Broniarz twierdzi, że dobre wyniki w badaniu PISA, to zasługa gimnazjów. Pytaliśmy słuchaczy jak oceniają dyskusję wokół jakości polskiej edukacji?

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku