°C

W tym coś jest 21 września 2019 r.

W tym coś jest
 

W cotygodniowej audycji przypominamy głosy słuchaczy Otwartego Mikrofonu oraz komentujemy tematy z mijającego tygodnia.

Zapraszają: Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.

1. Motyw rodziny i jej potrzeby zdominował ostatnie dni kampanii wyborczej. Prawo i Sprawiedliwość przypomina wprowadzone w ostatnich latach zmiany. Opozycja skupiła się wytykaniu wysokich cen produktów rolnych, co ich zdaniem uderza w rodziny. Lewica najchętniej zdefiniowałaby pojęcie rodziny od nowa. Zapytaliśmy Słuchaczy, o czym politycy mówią za dużo, a o czym wciąż zapominają? Jakie są recepty na to, aby rodzinom w Polsce żyło się dobrze?

Demografia musi być celem państwa. Jako państwo wielokrotnie w historii poddawani byśmy społecznej inżynierii, której celem było wyludnienia Polski. Tym razem inżynieria ta dotyczy sfery obyczajowej. Wielodzietność uchodzi wciąż za patologię a matka wychowująca w domu dzieci, nadal jest najczęściej określana jako „osoba niepracująca”. Opieka nad rodziną ma w hierarchii społecznej niższy status od bycia sekretarką w korporacji.

2. 17 września to tragiczna data przypieczętowująca porażkę kampanii wrześniowej oraz realizacja paktu dwóch totalitaryzmów i utrata Kresów Wschodnich. Rosjanie próbują relatywizować tamte wydarzenia argumentując je sprawiedliwością dziejową i koniecznością ochrony obywateli późniejszych republik radzieckich. 80. rocznica napaści na Polskę jest okazją do szerokiego spojrzenia na jakość naszych relacji z sąsiadem ze wschodu. Jakie są one dziś? Co nas dzieli, a co łączy?

3. Wszyscy narzekają na jakość usług medycznych i ceny leków. Dostęp do usług szpitalnych i ich jakość nie są zdeterminowane wyłącznie ilością pieniędzy w systemie ochrony zdrowia lecz także liczbą wakatów w zawodach medycznych. Takie realia występują również w naszym województwie. Mimo tego mamy na poziomie powiatowym szpitale uważane za lepsze i gorsze. Pytaliśmy Słuchaczy o ocenę jakość usług w lubuskich szpitalach?

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku