°C

W tym coś jest 14 września 2019 r.

W tym coś jest
 

W cotygodniowej audycji przypominamy głosy słuchaczy Otwartego Mikrofonu oraz komentujemy tematy z mijającego tygodnia.

Zapraszają: Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.

1. Nie milkną echa konwencji wyborczej PiS sprzed tygodnia. Spośród wielu złożonych deklaracji programowych, najszerzej i najgoręcej dyskutowana jest zapowiedź podnoszenia płacy minimalnej, Od stycznia przyszłego roku 2600, a na koniec 2023 roku 4000 złotych brutto. Pomysły te są mocno kontestowane przez opozycję i licznych ekonomistów, którzy w skokowym podnoszeniu płacy minimalnej widzą ryzyko dla polskiej gospodarki. Pytaliśmy o to jak oceniają Państwo najnowsze zapowiedzi? Czy są realne do spełnienia? Czy niosą ze sobą Państwa zdaniem więcej szans, czy zagrożeń?

2. Spór w ustroju demokratycznym jest zjawiskiem normalnym. Jednak ważną kwestią jest to jakimi metodami ma być prowadzony. Coraz ostrzejszy język używany w naszym społeczeństwie wobec oponentów rodzi zjawiska fizycznej przemocy, której doświadczyli: politycy, dziennikarze jak również osoby pokojowo wyrażające swoje poglądy w legalnych manifestacjach publicznych. W Otwartym Mikrofonie pytaliśmy czy hejt jest akceptowanym narzędziem polityki, czy też jest zjawiskiem wymagającym potępienia?

3. Coraz częściej przyglądamy się działalności organizacji ekologicznych. Te podejmują różnego rodzaju akcje w założeniu ukierunkowane na ochronę środowiska. Jedną z ostatnich jest gdański protest przeciw wykorzystywaniu węgla. Wątpliwości jednak wzbudza wybiórczy charakter prowadzonych działań. Organizacje ekologiczne nie protestowały np. w sprawie katastrofy ekologicznej na Wiśle, którą spowodowała awaria sieci kanalizacyjnej w Warszawie. Milczały również w innych bulwersujących sprawach. Zastanawiamy się zatem komu i czemu służą organizacje ekologiczne?

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku