°C

Czym są prawa zwierząt?

M. Zwolska Fot. archiwum domowe
 

Nawet słowa rzucone w przestrzeń publiczną mogą być świetną okazją do zrozumienia, iż prawa zwierząt, ich przestrzeganie i szanowanie - służą człowiekowi i są dla niego korzystne.

Jak prawa zwierząt miałyby być korzystne dla człowieka? Niech pierwszym przykładem będą pieniądze. Łamanie praw zwierząt generuje ogromne koszty dla środowiska. Nadmierny połów ryb, chów przemysłowy zwierząt gospodarskich – przykładów jest wiele, ale rzadko kiedy widzimy to całe spektrum powiązań myśląc sobie, że o prawa zwierząt walczy garstka szaleńców, którzy stawiają zwierzę na piedestale. A za wodę, jedzenie i czyste powietrze zapłaci każdy z nas. I to realny koszt łamania praw zwierząt.

Drugi przykład to edukacja. Przekazywanie sprawdzonych i naukowych treści o emocjach, odczuwaniu bólu i zachowaniu zwierząt, to bezbolesny sposób na kształtowanie właściwych postaw. Robi to większość z nas. Dlaczego? Między innymi, żeby nie ponosić konsekwencji, lepiej żyć, być mądrzejszym. I nie płacić (dosłownie) za swoją głupotę.

Edukacja jest największą wartością. Bo jeśli praw zwierząt nie uznamy, to co z szacunkiem do życia w ogóle?. Dlaczego poprzez nieuznawanie praw dla niektórych gatunków uzurpujemy sobie prawo do wydawania wyroków śmierci? Do okrucieństwa w imię tradycji? Czy to tylko próżność winduje nas na szczyt piramidy wszelkich stworzeń?

Wstęp do audycji:

O prawa zwierząt opowiedzą:

Adwokat Sebastian Kordel

Magdalena Zwolska z IDZ

Oraz Profesor Grzegorz Gabryś z Wydziału Nauk Biologicznych UZ

 

_____________________________________________________

Niekastrowane koty wolnobytujące i te domowe, ale wypuszczane na zewnątrz w okresie godowym narażone są  – w przypadku kocurów na walki z innymi kocurami o partnerki oraz na wypadki, ponieważ kotki w rui i kocury szukające partnerek są zaślepione pogonią i zdecydowanie mniej czujne. Potem pojawia się ciąża i na świat przychodzą młode kocięta.  

W dzisiejszym odcinku behawiorystka i znawczyni kotów – Małgorzata Biegańska-Hendryk – opowie o tym jak wygląda opieka nad młodymi i bezdomnymi kociętami, i dlaczego tak niewiele z nich ma szansę dorosnąć.

Więcej na blogu –  kocibehawioryzm.pl

___________________________________________________

„Opowieści dzikiej treści” to przepiękne, niebanalne i głęboko refleksyjne historie z obcowania z dziką przyrodą. Piotr Dziełakowski, miłośnik żurawi, fotograf i edukator co tydzień na antenie RZ opowiada o przyrodzie.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku