°C

„W drodze do polskości”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka.

JURUTICZ
 

Czy łatwo być Polakiem na Białorusi ? Po latach komunistycznych, radzieckich rządów Polacy z Pińska na Polesiu (dziś Białoruś) szukają swojej drogi do polskości.

Niektórzy młodzi nie znają nawet języka, a wiedzę o swoim pochodzeniu czerpią już tylko z opowieści dziadków i babć. Tych jednak już coraz mniej. Pomocą w odzyskiwaniu narodowej świadomości jest Karta Polaka, choć wielu traktuje ją tylko jako ułatwienie w przekraczaniu polskiej granicy. Większość jednak robi to z potrzeby serca i dla swoich dzieci, aby pamiętały, kim są.

Panie Helena Jaruticz i Nina Byszewska oraz  młodzież z Polskiej Szkoły Społecznej im. Ryszarda Kapuścińskiego działającej przy Zjednoczeniu Społecznym „Polska Macierz Szkolna” w Pińsku w 2017 roku przyjechały do lubuskiego Białkowa, wsi będącej sercem miejscowej społeczności Poleszuków przybyłych tu po II wojnie światowej.  Świętowano tam zjazd byłych i obecnych mieszkańców tej miłej ich sercu krainy. Zaprosił mnie wtedy Pan Eugeniusz Niparko z Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa. Skorzystałem z okazji, aby porozmawiać z rodakami z Pińska o ich korzeniach, przyszłości i polskości.

Podczas nagrań do reportażu (fot. Cezary Galek).

Pińsk dawniej i dziś (zdjęcia udostępnione przez dyrektorkę Polskiej Szkoły Społecznej im. R Kapuścińskiego Panią  Helenę Jaruticz).

W polskiej szkole (zdjęcia udostępnione przez dyrektorkę Polskiej Szkoły Społecznej im. R Kapuścińskiego Panią  Helenę Jaruticz).

Spotkanie Poleszuków w Białkowie (zdjęcia udostępnione przez Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa).

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku