°C

W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ: „Ten Karski”-Reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdy Skawińskiej zdobywca II nagrody w konkursie

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.
 

Kontynuujemy prezentację audycji wyróżnionych i nagrodzonych w zorganizowanym według mojego pomysłu przez Radio Zachód Ogólnopolskim Radiowym Konkursie Dziennikarskim „W drodze do Niepodległej".

 Tym razem  wyemitujemy reportaż „Ten Karski” Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia w Warszawie.

Młodzi porównują go do Jamesa Bonda. Powstał nawet o nim pierwszy utwór hip hopowy. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności – najważniejszym cywilnym odznaczeniem. Legendarny Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego z uporem informował świat o Holokauście. W 1942 roku przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom. Osobiście dostarczył szczegółowe raporty i jako naoczny świadek zaapelował do brytyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Anthony’ego Edena o podjęcie działań mających na celu powstrzymania Holokaustu. W lipcu 1943 roku, w dwa miesiące po zagładzie warszawskiego getta, Karski spotkał się w Białym Domu z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem D. Rooseveltem. Rozmowy Karskiego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a interwencja aliantów nigdy nie nastąpiła. Po wojnie był cenionym profesorem Uniwersytetu Georgetown gdzie wykształcił wielu amerykańskich polityków.

Wręczenie Nagrody (odbiera Magdalena Skawińska).

Rozmowa z Hanną Bogoryją-Zakrzewską.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU

Foto- Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

Zdjęcia z Gali- K. Filmanowicz

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku