°C

W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ: „Pamięć w kamieniu wykuta”-  posłuchaj nominowanego reportażu Anny Bogdanowicz

A.Bogdanowicz
 

Historia rodzinna z kamieniem w tle.

Przed nami kolejna prezentacja audycji wyróżnionych i nagrodzonych w zorganizowanym przez Radio Zachód Ogólnopolskim Radiowym Konkursie Dziennikarskim „W drodze do Niepodległej”. Tym razem  wyemitujemy nominowany do finału konkursu reportaż Anny Bogdanowicz z Polskiego Radia Białystok pt. „Pamięć w kamieniu wykuta”.

Na cmentarzu w Berżnikach na Suwalszczyźnie stoi Pomnik– symbol. Nie jest to inicjatywa miejscowych władz, ani żadnej organizacji społecznej. To żona i syn zadbali o to, aby pamięć o Piotrze Szyryńskim i jego współtowarzyszach, patriotach i bojownikach o wolną Polskę nie odeszła w zapomnienie. Ich nazwiska zostały wykute w olbrzymim głazie, który władze Polski Ludowej nakazały zniszczyć (kamień został nawet aresztowany przez sądowego komornika). Po wędrówkach, prześladowaniach i aresztowaniach schowany w stodole, dzięki staraniom rodziny i przyjaciół spoczął na berżnickim cmentarzu i dziś świadczy o wydarzeniach

POSŁUCHAJ

Rozmowa z autorką po emisji audycji.

(foto. Anna Bogdanowicz)

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku