°C

W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ: „Pamięć w kamieniu wykuta”-  posłuchaj nominowanego reportażu Anny Bogdanowicz

A.Bogdanowicz

Historia rodzinna z kamieniem w tle.

Przed nami kolejna prezentacja audycji wyróżnionych i nagrodzonych w zorganizowanym przez Radio Zachód Ogólnopolskim Radiowym Konkursie Dziennikarskim „W drodze do Niepodległej”. Tym razem  wyemitujemy nominowany do finału konkursu reportaż Anny Bogdanowicz z Polskiego Radia Białystok pt. „Pamięć w kamieniu wykuta”.

Na cmentarzu w Berżnikach na Suwalszczyźnie stoi Pomnik– symbol. Nie jest to inicjatywa miejscowych władz, ani żadnej organizacji społecznej. To żona i syn zadbali o to, aby pamięć o Piotrze Szyryńskim i jego współtowarzyszach, patriotach i bojownikach o wolną Polskę nie odeszła w zapomnienie. Ich nazwiska zostały wykute w olbrzymim głazie, który władze Polski Ludowej nakazały zniszczyć (kamień został nawet aresztowany przez sądowego komornika). Po wędrówkach, prześladowaniach i aresztowaniach schowany w stodole, dzięki staraniom rodziny i przyjaciół spoczął na berżnickim cmentarzu i dziś świadczy o wydarzeniach

POSŁUCHAJ

Rozmowa z autorką po emisji audycji.

(foto. Anna Bogdanowicz)

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.