°C

„W drodze do Niepodległej” – posłuchaj kantaty radiowej Józefa Skrzeka i Cezarego Galka

K.Filmanowicz
 

Ta niezwykła audycja będzie dotyczyć wspominanego w ubiegłym tygodniu założyciela legendarnej grupy rockowej SBB Józefa Skrzeka. Formację uznano za najlepszy polski zespół rockowy 50-lecia. Prezentowany wtedy reportaż zatytułowany „Trzy żywioły” wyprodukowany przez Polskie Radio Opole, był hołdem dla muzyków, którzy podczas ubiegłorocznego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki rozpoczęli świętowanie właśnie 50. lat obecności na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej.

Trzy lata temu w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nasza stacja zorganizowała dedykowany świętu ogólnopolski konkurs dziennikarski pt. „W drodze do Niepodległej”. Projekt wpisał się też w obchody jubileuszu 65 rocznicy powstania Radia Zachód. Koncert Galowy połączony z wręczeniem nagród 10-ciu dziennikarskim finalistom odbył się w Sali Filharmonii Zielonogórskiej. Gwiazdą wieczoru był Józef Skrzek, który obok swoich najlepszych kompozycji wykonał przygotowaną według mojego pomysłu kantatę radiową.

Była to forma artystycznej prezentacji autorów i ich dzieł. Efekt okazał się bardzo interesujący, dziś wydaje się również ponadczasowy. Dlatego przy okazji tegorocznego Święta Niepodległości, utwór ten chcę Państwu przypomnieć. Jest niezwykły również z punktu widzenia radiowej formy. Składa się z improwizowanej przez Józefa Skrzeka na estradzie Filharmonii Zielonogórskiej muzyki i wybranych przeze mnie fragmentów nominowanych do finału konkursu audycji następujących autorów:

Marii Kornagi z Polskiego Radia Rzeszów 

Hanny Bogoryji-Zakrzewskiej, Magdaleny Skawińskiej, Olgi Mickiewicz – Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu PR

Marii Brzezińskiej, Magdaleny Grydniewskiej, Agnieszki Czyżewskiej-Jacquement z Polskiego Radia Lublin

Anny Bogdanowicz z Polskiego Radia Białystok

Jolanty Rudnik z Polskiego Radia Koszalin

Ewy Szkurłat Polskiego Radia Kraków

Po dodatkowej realizacji z tego materiału powstała antenowa wersja radiowej kantaty. Pomysł dość karkołomny, ale efekt niesamowity. Mogę więc żartobliwie powiedzieć, że i ja w pewnym sensie zagrałem na scenie z Józefem Skrzekiem, a efekt  ocenicie Państwo sami.  Sztuka radiowego reportażu połączyła się z muzyką, opowiadając o Polaków historii najnowszej.

Rozmowa z Józefem Skrzekiem przed emisją audycji.

Kantata radiowa „W drodze do Niepodległej”.

Józef Skrzek na scenie Filharmonii Zielonogórskiej (foto K. Filmanowicz).

 

 

 


- KAMPANIA SPOŁECZNA -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.



Skomentuj na Facebooku



Polub naszą stronę na Facebooku