°C

„W ciszy zatrzymane…”- reportaż Izabeli Patek

T.JOCZ

Premiera w niedzielę po 9.00.

Tomasz Ilnicki z Gdańska był tam 19 razy, Tomasz Jocz z Gorzowa odwiedził to miejsce sześciokrotnie. Obaj są zafascynowani i chcą ciagle tam wracać.

33 lata temu 26 kwietnia roku o godzinie 1.23 czasu miejscowego w elektrowni atomowej im. Włodzimierza Iljicza Lenina w Czarnobylu na terenie dzisiejszej Ukrainy doszło do potężnej eksplozji. To wydarzenie odbiło się szerokim echem na całym świecie. Była to największa katastrofa jądrowa tego typu, a skutków jej nikt nie potrafił wtedy przewidzieć. Władze Związku Radzieckiego podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców z zagrożonego terenu. Jednak po pewnym czasie niektórzy powrócili w swoje rodzinne strony. Nazywają ich ,,samosiełami” a oni nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu. Do Czarnobyla od wielu lat przyjeżdżają też wycieczki z ludźmi , którzy chcą poznać historię tego miejsca i zobaczyć miejsce katastrofy. Niektórzy, podobnie jak bohaterowie reportażu wręcz są od tego uzależnieni ulegając jedynej w swoim rodzaju atmosferze tego miejsca.

Foto: Tomasz Jocz

Foto: Tomasz Ilnicki

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka