°C

„W ciszy zatrzymane…”- reportaż Izabeli Patek

T.JOCZ

Premiera w niedzielę po 9.00.

Tomasz Ilnicki z Gdańska był tam 19 razy, Tomasz Jocz z Gorzowa odwiedził to miejsce sześciokrotnie. Obaj są zafascynowani i chcą ciagle tam wracać.

33 lata temu 26 kwietnia roku o godzinie 1.23 czasu miejscowego w elektrowni atomowej im. Włodzimierza Iljicza Lenina w Czarnobylu na terenie dzisiejszej Ukrainy doszło do potężnej eksplozji. To wydarzenie odbiło się szerokim echem na całym świecie. Była to największa katastrofa jądrowa tego typu, a skutków jej nikt nie potrafił wtedy przewidzieć. Władze Związku Radzieckiego podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców z zagrożonego terenu. Jednak po pewnym czasie niektórzy powrócili w swoje rodzinne strony. Nazywają ich ,,samosiełami” a oni nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu. Do Czarnobyla od wielu lat przyjeżdżają też wycieczki z ludźmi , którzy chcą poznać historię tego miejsca i zobaczyć miejsce katastrofy. Niektórzy, podobnie jak bohaterowie reportażu wręcz są od tego uzależnieni ulegając jedynej w swoim rodzaju atmosferze tego miejsca.

Foto: Tomasz Jocz

Foto: Tomasz Ilnicki

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.