°C

,,Teatr nieprowincjonalny” – reportaż Izabeli Patek w środę po 18.00

AKADEMIA im. JAKUBA Z PARADYŻA
 

III nagroda regulaminowa w konkursie Skarby Polskiej Kultury Narodowej, nagroda Miasta Zielona Góra dla najlepszego dziennikarza Radia Zachód biorącego udział w konkursie.

W czwartek po godz.18.00 we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu nominowani dziennikarze i goście wzięli udział  w uroczystej Gali ogólnopolskiego konkursu na reportaż i dokument radiowy „Skarby Polskiej Kultury Narodowej” zorganizowanego przez Radio Zachód wg mojego projektu. O tym już szczegółowo informowaliśmy na naszej antenie.

Dziś skupimy się na osobie „naszej” reportażystki dobrze Państwu znanej z tego cyklu.  III nagrodę w konkursie i do tego jeszcze nagrodę Miasta Zielona Góra  zdobyła Izabela Patek z Redakcji Reportażu.

Kilka słów o nagrodzonej audycji.

Tadeusz Byrski i jego żona Irena byli wybitnymi twórcami polskiego teatru. Irena ukończyła Szkołę Dramatyczną przy Konserwatorium Warszawskim i  była uczennicą Aleksandra Zelwerowicza. Tadeusz Byrski był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył historię. Studiował także w Instytucie Reduty pod kierunkiem Juliusza Osterwy. Tam też zadebiutował jako aktor w 1925 roku. Dość wcześnie, w 1927 roku, nawiązał współpracę z radiem wileńskim, a dziesięć lat później został głównym reżyserem teatru Polskiego Radia w Warszawie. Szczególnie cenne jest ich zainteresowanie tzw. teatralną prowincją, która w ich wydaniu była miejscem szczególnym. Ich teatr, tam tworzony był ambitny, budowany na klasycznej dramaturgii. Pracowali więc w wielu miastach: Toruniu, Opolu, Radomiu, Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, ale największym sentymentem darzyli teatry w Gorzowie i Kielcach. Ich działalność przyciągała ciekawych ludzi. Wystarczy wspomnieć wieloletnią przyjaźń z Czesławem Miłoszem, Jerzy Grotowskim czy Witoldem Lutosławskim. Korespondowali też z Witoldem Gombrowiczem, czy Albertem Camusem.

Korespondencja i dokumenty państwa Byrskich zostały przekazane do Biblioteki Głównej Akademii imienia Jakuba z Paradyża i są źródłem wiedzy na temat historii polskiego teatru, dziełach ich życia i dziejach rodziny Byrskich.

Zdjęcia i dokumenty ze zbiorów Biblioteki Głównej Akademii imienia Jakuba z Paradyża, a także z archiwum Teatru imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie.

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku