°C

„Takie fajne dzieciństwo” – posłuchaj reportażu Renaty Wcisło

Jan Mazur
 

Jan Mazur od pół wieku fotografuje otaczającą go rzeczywistość, głównie tę lokalną. Najbliższy jego sercu jest Żagań, w którym mieszka, dokumentuje wydarzenia, ludzi, miejsca.

W pałacowym holu odbył się finisaż wystawy pt. „Wspomnienia z dzieciństwa”, ukazujący beztroskie wakacje z początku lat 70. W ramach popularnych wówczas akcji „Nieobozowego Lata” organizowane były dni sportu, zawody, wycieczki, obozowiska i zabawy. Zdjęcia są pełne dzieci, chłopców w różnym wieku – z głupimi minami, w dziwnych pozycjach, umorusanych dżemem, wiszących na sznurku do bielizny, związanych liną, z pajdami chleba w ręku, na rowerach, z piłką, w górach… Do tej zgranej paczki należał sam autor fotografii, Jan Mazur, który rejestrował i współorganizował zabawy w mieście i wypady poza Żagań.

Na spotkanie, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu autor zaprosił przyjaciół z podwórka. Przyszło kilkunastu, nie wszyscy mogli, nie wszyscy jeszcze żyją, nie wszystkich udało się rozpoznać na zdjęciach. W tych, którzy przyszli, odżyły wspomnienia i emocje sprzed pół wieku.

Jan Mazur zapowiada, że to nie koniec wspomnień z dzieciństwa – jesienią szykuje kolejną wystawę i prezentację krótkich filmów, które nagrywał podczas chłopięcych eskapad. Liczy, że do tego czasu odnajdą się kolejni bohaterowie jego zdjęć i będzie okazja, by spotkać się w jeszcze większym gronie kumpli z żagańskiego podwórka.

Posłuchaj audycji (muzyka Daniel Grupa).

Fajne dzieciństwo i spotkanie po latach (foto. Jan Mazur).


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku