°C

Sztuka przetrwania w lesie. Dziś po 20:00

Studnia artezyjska Fot. M.Nabel-Dybaś

W ostatnią środę miesiąca zapraszamy na „Reportaże z lasu”, w których z bliska pokazujemy Wam las, jego mieszkańców, inspirujące historie i ciekawe miejsca. Przypominamy o tym, jak piękny jest las i otaczająca nas przyroda. Bohaterowie „Reportaży z lasu” odsłaniają tajniki urządzania lasu, uczą zasad i szacunku dla natury i istot żywych.

Na czym polega współcześnie sztuka survivalu?

Czy to wciąż walka o przetrwanie w trudnych warunkach? Szukanie wody, miejsca do spania i babki lancetowatej na ranę? Zastanawiamy się nad tym w pięknych okolicznościach przyrody, w przededniu potężnych upałów a efekty tej rozmowy usłyszycie w środę, 26 czerwca po 20:00 w cyklu „Reportaże z lasu”.

W tym wydaniu magazynu nasi bohaterowie opowiedzą o tym, jak zachować milczenie w lesie i jednocześnie zdobyć  mistrzowską sprawność  harcerską „Trzy pióra”. Dowiemy się także  jak urządzić obozowisko dla 100 osób, co robić w lesie w czasie zagrożenia silnym wiatrem oraz na czym współcześnie opiera się współczesna sztuka przetrwania w lesie

Bohaterowie reportażu to: leśniczy Stanisław Maj z Leśnictwa Stefanowo, Paulina Włodarczyk i Jacek Szymków z Nadleśnictwa Wolsztyn oraz Aleksandra Fiks i Michał Mocny z ZHR.

Upał w lasach sosnowych to zagrożenie pożarami. Niestety to my, ludzie, stwarzamy zagrożenie i często z różnych powodów sami doprowadzamy do pożaru lasu. Nadleśniczy Arkadiusz Kapała z Nadleśnictwa Zielona Góra opowie jak rozsądek i kilka ważnych zasad uchroni las i zwierzęta przed pożarem. Nadleśniczy opowie też o projekcie  Mała Retencja polegającym na zatrzymaniu i spowolnieniu przepływu wody w środowisku :

Po 21:15 jak co miesiąc zapraszamy na konkurs przyrodniczy:

Pytania zadawane przez Izę Kwiatkowską będą dotyczyły materiałów, których posłuchacie w magazynie po godz. 20:00. Jeśli ktoś będzie słuchał uważnie na pewno poradzi sobie z odpowiedzią na pytania i wygra zestaw leśnych prezentów!

Każda prawidłowa odpowiedź będzie nagradzana.

21:45 „opowieści dzikiej treści” – fotograf Piotr Dziełakowski opowiada o swoich przygodach nie tylko z żurawiami.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.