°C

Sztuka przetrwania w lesie

Studnia artezyjska Fot. M.Nabel-Dybaś
 

W ostatnią środę miesiąca zapraszamy na „Reportaże z lasu”, w których z bliska pokazujemy Wam las, jego mieszkańców, inspirujące historie i ciekawe miejsca. Przypominamy o tym, jak piękny jest las i otaczająca nas przyroda. Bohaterowie „Reportaży z lasu” odsłaniają tajniki urządzania lasu, uczą zasad i szacunku dla natury i istot żywych.

Na czym polega współcześnie sztuka survivalu?

Czy to wciąż walka o przetrwanie w trudnych warunkach? Szukanie wody, miejsca do spania i babki lancetowatej na ranę? Zastanawiamy się nad tym w pięknych okolicznościach przyrody, w przededniu potężnych upałów a efekty tej rozmowy usłyszycie w środę, 26 czerwca po 20:00 w cyklu „Reportaże z lasu”.

W tym wydaniu magazynu nasi bohaterowie opowiedzą o tym, jak zachować milczenie w lesie i jednocześnie zdobyć  mistrzowską sprawność  harcerską „Trzy pióra”. Dowiemy się także  jak urządzić obozowisko dla 100 osób, co robić w lesie w czasie zagrożenia silnym wiatrem oraz na czym współcześnie opiera się współczesna sztuka przetrwania w lesie

Bohaterowie reportażu to: leśniczy Stanisław Maj z Leśnictwa Stefanowo, Paulina Włodarczyk i Jacek Szymków z Nadleśnictwa Wolsztyn oraz Aleksandra Fiks i Michał Mocny z ZHR.

Upał w lasach sosnowych to zagrożenie pożarami. Niestety to my, ludzie, stwarzamy zagrożenie i często z różnych powodów sami doprowadzamy do pożaru lasu. Nadleśniczy Arkadiusz Kapała z Nadleśnictwa Zielona Góra opowie jak rozsądek i kilka ważnych zasad uchroni las i zwierzęta przed pożarem. Nadleśniczy opowie też o projekcie  Mała Retencja polegającym na zatrzymaniu i spowolnieniu przepływu wody w środowisku :

Po 21:15 jak co miesiąc zapraszamy na konkurs przyrodniczy:

Pytania zadawane przez Izę Kwiatkowską będą dotyczyły materiałów, których posłuchacie w magazynie po godz. 20:00. Jeśli ktoś będzie słuchał uważnie na pewno poradzi sobie z odpowiedzią na pytania i wygra zestaw leśnych prezentów!

Każda prawidłowa odpowiedź będzie nagradzana.

21:45 „opowieści dzikiej treści” – fotograf Piotr Dziełakowski opowiada o swoich przygodach nie tylko z żurawiami.

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku