°C

Sztuka i skandal

RADIOWIECZÓR

Okładka książki Tamara Łempicka. Sztuka i skandal

Laura Claridge  wykonała tytaniczną pracę, gromadząc materiały do tej książki, a potem pisząc o życiu i twórczości ekscentrycznej malarki, która już w młodości owiana była legendą. 
Odtworzenie prawdziwych losów Łempickiej to niełatwa sztuka, gdyż wokół artystki narosło wiele plotek i mitów, a ona sama nigdy nie ułatwiała pracy biografom, bo słynęła z przeinaczania faktów w swoim życiu i z podawania zmyślonych informacji.
Autorka opisała życie malarki w sposób żywiołowy, odpowiadający stylowi życia Łempickiej. Dużo tu szczegółów i anegdot, nieraz szokujących, ale udokumentowanych.

Całość ubarwiona jest fotografiami i kopiami najbardziej znanych obrazów Łempickiej. 

 Autorce udało się stworzyć interesujący portret kobiety pełnej sprzeczności, utalentowanej, pracowitej, wyzwolonej…

To najdroższy obraz polskiego artysty. Za ile został sprzedany? - To najdroższy polski obraz. Za ile został sprzedany?

Oto „La Musicienne” Obraz Łempickiej z 1929 r.  W 2018 , w Nowym Jorku sprzedano go za prawie 10 mln dolarów. To najdroższe polskie dzieło na rynku.

19 odpowiedzi na “Sztuka i skandal”

  1. Bohaterka dzisiejszego spotkania z książką to istotnie bardzo niezwykła kobieta ,artystka ,szokująca swoim podejściem do życia i twórczości . A miała jedną córkę i wiele prawdziwych i wymyślonych a niepotwierdzonych romansów ,flirtów i prawdopodobnie jak piszą nimfomanką ,nienasyconą i niezaspokojoną . To te cielesne doświadczenia miały ogromny wpływ na malarstwo i sposób twórczej prezentacji artystycznych pomysłów.

  2. Jakaś niezwykła historia z pierścieniem rodowym ,prawdziwego księcia włoskiego była i tajemnica związana z jego zaginięciem ,coś mi tłucze się w pamięci. Dama z Gronostajem mistrza Leonarda która jest najcenniejszym dziełem wśród odkupionych od Fundacji Czartoryskich dzieł.

  3. Kiedy to było ,wakacje ,szkoła z perspektywy czasu i okoliczności ,piekny to był czas . Jakąś pracę się załatwiało by mieć swoje fundusze na potrzeby osobiste . Ale pożyteczne nauki się wyniosło z tego letniego pracowania ,relacje międzyludzkie i obraz tego jak to rzeczywiście wygląda ,oj różnie było .

  4. Właśnie wszyscy wcześnie wyjechali wcześnie i czekali w korkach . Pogoda ducha , pogoda w przyrodzie ,to słońce i dobry humor, prawda bardzo ważna jest w wakacje ,czas letniej kanikuły ale chyba przez cały rok ,potrzebne to uczucie by dawać radę wszelkim trudom i kłopotom .

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.