°C

Świąteczne reportażowe premiery (posłuchaj reportażu Cezarego Galka nagrodzonego Lubuskim Wawrzynem Dziennikarskim)

WTZ ŻARY
 

Reportażyści Radia Zachód Życzą Państwu Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Do życzeń dodajemy reportaże z odrobiną wrażliwości na drugiego człowieka i pachnące kresowymi świętami.

25.12.2019 po 9.00

„Rodzi się nadzieja…- posłuchaj reportażu Cezarego Galka nagrodzonego Lubuskim Wawrzynem Dziennikarskim

Święta to obok doznań religijnych i tradycji czas spotkań rodzinnych. Chcemy te wyjątkowe chwile spędzić w towarzystwie najbliższych, w ciepłej i bezpiecznej domowej atmosferze. Często jednak dzieje się inaczej.

Z różnych powodów przychodzi je spędzać poza domem rodzinnym. Ale pomimo, że los stawia często przed niektórymi bariery z pozoru nie do pokonania, człowiek upada i podnosi się by z nadzieją iść dalej przed siebie. Tak jak w przypadku bohaterów reportażu. W katolickim ośrodku ANASTASIS w Strychach  prowadzona jest terapia i readaptacja młodych ludzi uzależnionych od środków psychoaktywnych. Pomaga się tu zagubionym uwolnić się od nałogów oraz przygotować do samodzielnego, odpowiedzialnego życia.  Nad młodzieżą czuwa zespół doświadczonych i kompetentnych terapeutów, psychologów i pedagogów oraz lekarze doświadczeni w leczeniu z uzależnień. Najważniejsza jest jednak panująca tam atmosfera.

Poczucie bezpieczeństwa, szacunku do drugiego człowieka i nadzieja, która rodzi się powoli, ale pomaga wrócić do normalnego życia.

Posłuchaj reportażu.

26.12.2019 po 9.00.

„Święta na Kresach”- reportaż Izabeli Patek

Podczas Świąt Bożego Narodzenia patrzymy z nadzieją w przyszłość, ale i pamiętamy o tradycji. Ktoś zawsze musi być jej strażnikiem. Najczęściej korzystamy z pamięci naszych babć i dziadków. Czasem trzeba zaangażować w to nieco większe siły.

Stowarzyszenie Przyjaciół Kresów Wschodnich i Muzeum Regionalne w Barlinku wraz z uczniami tamtejszej szkoły podstawowej od kilku miesięcy starają się poznawać tradycje naszych przodków. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia młodzież spotkała się w tym celu z Kresowiakami. Zapoznawano się z potrawami, które przygotowywano na Kresach. Dzieci pod okiem starszych przygotowywały pierogi , a także piekły ciasteczka. W zajęciach uczestniczą też nauczycielki ze szkoły podstawowej , dla których jest to świetny sposób na przekazywanie wiedzy z historii, geografii, a nawet plastyki.

Spotkanie zakończyło się wspólnym smakowaniem potraw i śpiewaniem kresowych kolęd.

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku