°C

„Świat według Zofii”- posłuchaj wspomnieniowego reportażu Cezarego Galka

Galek
 

Wspomnienie niepełnosprawnej społeczniczki Zofii Koszeli, która niedawno od nas odeszła.

Pozostały wspomnienia nie tylko członków Grupy Opty czyli Stowarzyszenia im. Lecha Wierusza, którzy w latach dzieciństwa i młodości uczyli się życia w Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym w Świebodzinie. Wszyscy, którzy znali Panią Zofię byli pod wrażeniem jej wielkiego serca i determinacji w działaniu.

Pozostał też reportaż. Materiał do audycji biograficznej nagrywaliśmy w roku 2012, ale później powstał drugi o społeczności „dzieci dr Wierusza”  z udziałem m. innymi Janiny Ochojskiej. Moją przewodniczką była właśnie Pani Zofia.

Bohaterka reportażu i jej życie były najlepszym dowodem na to, że niepełnosprawność nie oznacza wegetacji. Choć od dzieciństwa poruszała się o kulach, to przecież prowadziła samochód, wychowywała dwójkę dzieci, zdobywała medale na zawodach pływackich i na parkiecie (tańcząc na wózku) jednocześnie zabiegając o sprawy ludzi pozostających w podobnej sytuacji życiowej. Nie było też dla Pani Zofii spraw niemożliwych do zrealizowania.

Była członkiem społeczności dzieci dotkniętych w latach 50-tych epidemią choroby popularnie zwanej polio. W roku 1952 w Świebodzinie zorganizowano oddział oraz blok operacyjny, który został włączony w ogólnokrajową akcję zwalczania następstw poliomyelitis, stając się centralnym ośrodkiem leczenia operacyjnego przypadków tego kalectwa. Po latach Pani Zofia spotykała swoje dawne koleżanki i kolegów dotkniętych polio w różnych życiowych okolicznościach. Podczas nagrań byliśmy w Lubuskim Stowarzyszeniu Inwalidów Narządu Ruchu i zespole tanecznym, którego członkowie realizowali swoje aspiracje i pasje na wózkach. 

Posłuchaj reportażu.

Ciąg dalszy opowieści o Pani Zofii w rozmowie z synem Piotrem Koszelą.

 

Zdjęcia udostępnione przez Panią Zofię podczas nagrania reportażu.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku