°C

„Śląski Apelles” – posłuchaj reportażu Magdaleny Skawińskiej

WIKIPEDIA
 

Wspominamy reportażowy rok 2021.

Co kilka tygodni prezentujemy audycje, które naszym zdaniem z różnych powodów warto Państwu przypomnieć. W tym gronie nie brakuje również laureatów ogólnopolskiego konkursu SKARBY POLSKIEJ KULTURY NARODOWEJ.

Na początku października we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu nominowani dziennikarze i goście wzięli udział  w uroczystej Gali ogólnopolskiego konkursu na reportaż i dokument radiowy zorganizowanego przez Radio Zachód wg. mojego projektu. Były pozytywne emocje, nagrody i dyplomy. Jury postanowiło pierwszą nagrodą uhonorować Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin za dokument pt. „Obraza obrazu”- tę audycję przypomnimy w lutym. Trzecią nagrodę w konkursie przypomnieliśmy tydzień temu. Stała się udziałem naszej redakcyjnej koleżanki Izabeli Patek za audycję pt. ,,Teatr nieprowincjonalny”.

Drugą nagrodę przyznano Magdalenie Skawińskiej  ze  Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Śląski Apelles” o Michaelu Willmanie – najwybitniejszym śląskim malarzu barokowym.

Żył i pracował w opactwie cysterskim w Lubiążu. Po II wojnie światowej jego obrazy zostały rozproszone po świecie i Polsce, wiele wróciło. Klasztor i życiowy dorobek artysty po II wojnie światowej stał się częścią polskiej kultury narodowej, który przedstawimy za chwilę.

Magdalena Skawińśka studiowała inżynierię ochrony środowiska, dziennikarstwo i historię sztuki. Podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej związała się z Akademickim Radiem Wrocław, skąd trafiła do Radia Wrocław. W 1997 roku wyjechała do Warszawy i przez kilka lat była reporterką „Zapraszamy do Trójki” w Programie 3 Polskiego Radia. Od 2004 roku w Studiu Reportażu i Dokumentu. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach Melchiory, Grand Press, SDP, „Człowiek w zagrożeniu”. Jej prace reprezentowały polską radiofonię na zagranicznych festiwalach sztuki radiowo-telewizyjnej.

Link do reportażu NACIŚNIJ


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku