°C

Siostry z powstania

fot: PAP/Mateusz Marek
 

W kolejnej audycji w cyklu "Historie pisane na nowo" mówiliśmy o 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przypomnieliśmy postać Piotra Myślińskiego z Zielonej Góry, który od kilku lat przywraca pamięć o powstańcach. Z jego inicjatywy Katarzyna Borowińska, łączniczka i sanitariuszka, jeden z symboli bezimiennych przez lata Powstańców, w ub. roku została mianowana pośmiertnie na stopień oficerski. Później pan Piotr wnioskował o podobne awanse dla kilku kolejnych Powstańców. W przededniu 76 rocznicy wybuchu Powstania rocznicy w Muzeum Powstania Warszawskiego został odznaczony przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi za upamiętnianie prawdy o bohaterach Powstania. Dodajmy, że uhonorowana została też m.in. bohaterka jednej z naszych audycji Joanna Kiąca-Fryczkowska, w Powstaniu łączniczka, później więźniarka Ravensbrück.

Posłuchaj audycji:

Dla słuchaczy były książki Agaty Puścikowskiej „Siostry z powstania” wydane przez Znak.

„Robiłyśmy co się dało, by choć tyle współczucia okazać tej skrwawionej, bólem szarganej Matce – Ojczyźnie: bronić ją, ratować, wspierać jej siły w agonii” (fragment kroniki powstańczej jednego z zakonów).

Agata Puścikowska opisuje nieznane dotąd dramatyczne historie zakonnic, które brały udział w powstaniu warszawskim. Niektóre z sióstr były sanitariuszkami, inne wspierały powstańców, leczyły cywili i żołnierzy, przygarniały tysiące dzieci – sierot wojennych, organizowały modlitwy i duchowo wspierały złamanych ludzi. Do tej pory o zaangażowaniu warszawskich klasztorów niewiele się mówiło, tymczasem skala pomocy niesionej przez zakonnice skrwawionej Warszawie była ogromna i trudno ją przecenić. Książka zawiera portrety bohaterek, ale zarazem kobiet z krwi i kości.

Niewątpliwie to również dzięki odwadze, zorganizowaniu, przedsiębiorczości i sprytowi sióstr powstańcy wytrwali aż 63 dni. Gdyby nie ofiarność i nadludzki wysiłek tych, które walczyły również karmiąc głodnych, piorąc bandaże chorym i otwierając klauzury przed bezdomnymi, cywilnych ofiar w powstaniu warszawskim byłoby o wiele więcej.

Dzięki dotarciu do archiwów zgromadzeń zakonnych, nieznanych dokumentów, wspomnień oraz prywatnych dzienników, często wcześniej nie publikowanych, to również pozycja świetnie udokumentowana. Znajdują się w niej autentyczne opisy życia codziennego w schronach, walk o kawałek chleba i kubek wody dla rannych, poruszające losy mieszkańców wysiedlonych z miasta po upadku powstania.

Agata Puścikowska – dziennikarka, felietonistka i reportażystka związana z tygodnikiem „Gość Niedzielny”, Polskim Radiem i telewizją Polsat Rodzina.

Siostry z powstania Radio Zachód


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku