°C

„Sernik dla księżnej Dino”- reportaż Renaty Wcisło

FOTO Jan Mazur
 

Premiera w środę po 18.00.

Pani Maria Piątek z Żagania od 46 lat jest honorową ambasadorką księżnej Doroty. Podobno nie ma drugiej osoby z tak rozległą wiedzą na jej temat  i z taką pasją dbającej o zachowanie tej postaci w zbiorowej pamięci.

Pani Maria o Dorocie de Talleyrand-Périgord potrafi opowiadać godzinami. Pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Żagania, które współtworzy, jest inicjatorką i organizatorką wielu wydarzeń związanych z księżną. Księżna Dino jak ją nazywano, to nie tylko jedna z najbardziej wpływowych kobiet XIX wieku, ale niewątpliwie najważniejsza kobieta w historii Żagania. Dyplomatka, polityczka, mecenaska kultury, fundatorka, filantropka, piękna „lwica europejskich salonów”.  Sprawiła, że podupadły za jej czasów Żagań stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym i politycznym. Odbudowała pałac, dbała o edukację, kulturę, sztukę i zdrowie mieszkańców, tworzyła miejsca pracy, Działała też charytatywnie. Miasto za jej czasów przeżywało swój największy rozkwit.

FOTO Jan Mazur


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku