°C

„Rowerem przez życie” – posłuchaj reportażu Renaty Wcisło

R.WCISŁO
 

Reportaż o zakochanych w życiu i w sobie rowerzystach miał powstać dwa lata temu. Wtedy autorka Renata Wcisło spotkała się z bohaterami, ale nagrań nigdy nie wykorzystała. Odłożyła je do szuflady, chcąc uzupełnić dokumentację w przyszłości.

Kinga i Bronisław Nowakowie z Żagania na emeryturze zaczęli nowe życie –  rowerowe. Każdego roku przemierzali tysiące kilometrów: podróżowali po Polsce i Europie. Startowali w zawodach, jadąc znad morza do Żagania uczcili Rubinowe Gody. Również w drodze świętowali swoje urodziny, odwiedzali przyjaciół, rodzinę, podziwiali europejskie stolice, jechali wzdłuż rzek. Mieli zdrowie, energię, radość, pasję i przede wszystkim siebie, być może tak blisko, jak nigdy dotąd. On wymyślał trasy, ona dbała o wspomnienia na stronie cyklistka.blogspot.com. W domu powiesili mapę, na której zaznaczali miejsca, w których już byli. Z każdym rokiem mieli apetyt na więcej, snuli plany, które częściowo pokrzyżował covid, a kres położyła niespodziewana śmierć Bronka. Ostatniej majowej niedzieli, po pokonaniu 100 km, zsiadł przed domem z roweru, źle się poczuł… Po ponad godzinie już nie żył, serce nie wytrzymało. 

Dziś nagrania nabrały szczególnego znaczenia i są pamiątką pięknego życia, a zaduszkowy początek listopada skłania do wspomnień.

Audycję zrealizowali Paweł Słoniowski i Łukasz Zalewski.

Muzyka autorstwa Pawła Słoniowskiego.

Posłuchaj reportażu.

Rozmowa Cezarego Galka po emisji z autorką Renatą Wcisło.

Fotografie z rodzinnego albumu i autorstwa Jana Mazura.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku