°C

Reportaże z lasu

Bóbr Szkółka Leśna Ochla Foto pułapka
 

Cykl „Reportaże z lasu” to osobiste i pełne pytań relacje wprost z przyrody. Przewodnikami i bohaterami reportaży Małgorzaty Nabel-Dybaś są miłośnicy natury, fotografowie, ornitolodzy, zapaleni grzybiarze, myśliwi, literaturoznawcy i pasjonaci. Jednym słowem – leśnicy, którzy odpowiadając często na niewygodne pytania, tłumaczą ten prosty porządek, jakim jest przyroda.

30 października po 20:00 pierwsza po przerwie audycja Małgorzaty Nabel-Dybaś „Reportaże z lasu” w cyklu  „Las dobre sąsiedztwo”.

Retransmisja w Radiu Zielona Góra w niedzielę,  3 listopada, po 9:25.

 

W magazynie relacja z rykowiska, które można było zobaczyć z platformy obserwacyjnej „Basiorówka” uczestnicząc w  nowatorskim  projekcie „Cervus  – witaj w naturze. Ochrona obszarów natura 2000 w Nadleśnictwie Bytnica”.

Celem projektu jest ochrona dwóch gatunków, które występują w Nadleśnictwie Bytnica – wilka i jelonka rogacza. Podczas pobytu w Basiorówce powstał reportaż z niezwykłej przygody, jaką jest obserwacja zwierzyny. W trakcie podglądania, nasz przewodnik – Mariusz Kudlak – musiał zmierzyć się z pytaniami na temat wilka i  demonizowania jego natury.

W audycji rozmowa z leśnikiem Markiem Maciantowiczem  o wilkach, które coraz liczniej pojawiają się w województwie Lubuskim. Wilk to drapieżnik, który wzbudza ostatnio duży niepokój i wiele emocji. Jego ochrona była konieczna, ponieważ populacja zmalała. Teraz gdy wilków przybyło, także w lubuskich lasach, coraz częściej słychać głosy, że wilk zagraża ludziom. Leśnik Marek Maciantowicz twierdzi, że nie zagraża. Zresztą nie tylko on. Ile mamy obecnie watah w województwie i jak bardzo są liczne? Pan Marek twierdzi, że wilki obserwują nas częściej, niż byśmy tego chcieli. Jak reagować, gdy już się spotkamy i co zrobić jeśli wilk zmniejsza dystans?

Kolejnym bohaterem ze świata zwierząt będzie także bóbr, który uszkodził zbiornik wodny służący do podlewania sadzonek w szkółce leśnej w Ochli. Jednak leśnicy, mimo zgody na odstrzał ssaka, zdecydowali się z nim nie walczyć. Może dlatego, że  bobry są niezwykle pożytecznymi zwierzętami, które w lasach retencjonują coraz bardziej znikającą wodę. Brak wody nie dotyczy jednak całej Polski – są miejsca gdzie nie ubywa jej tak dramatycznie, jak na przykład w lasach, niedaleko Czerwieńska. Nawet bobry nie są w stanie spiętrzyć wody na cieku strumienia Łączy, żeby tuż przy żeremiach powstał spory zbiornik. Razem z Arkadiuszem Kapałą, nadleśniczym z Nadleśnictwa Zielona Góra, staliśmy sobie pośród trzcinowiska, zastanawiając się, gdzie jest woda, która powinna tutaj być.

W audycji także kilka porad dotyczących podchodzenia zwierzyny oraz wyczekiwania na odpowiednie ujęcie. Swoimi spostrzeżeniami podzieli się miłośnik ptaków – Grzegorz Patek.

Po 21:15 na antenę powróci nasz konkurs przyrodniczy. Wystarczy odpowiedzieć na pytania dotyczące Reportaży z lasu. Do wygrania zestaw leśnych gadżetów.

Na zakończenie, o 21:45 „Opowieści dzikiej treści” Piotra Dziełakowskiego – fotografa i edukatora, który na antenie dzieli się swoimi historiami ze świata przyrody i opowiada o swoich ukochanych żurawiach.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku