°C

Reportaże z lasu dziś po 20:00

Michał Szczepaniak, leśnik, Nadleśnictwo Lipinki fot. M.Nabel-Dybaś

Ludzie często płaczą, gdy ścina się drzewa. Bo nie ma chyba piękniejszego symbolu życia niż drzewo z wielką i rozłożystą koroną.

Ale gdy już zostanie ścięte lub przewrócone przez wichurę wtedy zaczyna się całkiem nowy proces, który nie zawsze prowadzi do całkowitej śmierci powalonego drzewa. Bo nawet jeśli grzyby zaczną pod jego korą  proces gnilny, to w jego wyniku inne rośliny i drzewa będą miały dostęp do minerałów, którymi  – poprzez niezwykły system korzeniowy  – odżywią się i urosną kolejne.

Dlatego w dzisiejszym  magazynie Między Nami Zwierzętami o tym, co dzieje się z drewnem opowiedzą leśnicy – artysta, pasjonat Damian Topolski z Nadleśnictwa Świebodzin, Michał Szczepaniak z Nadleśnictwa Lipinki, z którym słuchaliśmy wspólnie ciszy w powalonej kłodzie  oraz edukatorzy – Ilona Mrowińska – twórczyni i pomysłodawczyni świetnej gry „Super surowiec” oraz Paweł Mrowiński , który czekał 15 lat!, żeby pociąć na plastry konar drzewa.

Ale jeśli już zostanie ścięte – może przecież zostać z nami na wieki. Dzięki pasjonatom drzewo zamienia się w drewno a drewno w dzieło.

Posłuchaj audycji:

 

Po 21:15 Konkurs przyrodniczy dla słuchaczy

21:45 Piotr Dziełakowski i jego niecodzienne opowieści z żurawiami w tle

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.