°C

Reportaże z lasu

Łąki Dobrosułowskie Nadleśnictwo Bytnica Mariusz Kudlak Fot. M.Nabel-Dybaś
 

Dziś w cyklu „Las dobre sąsiedztwo” poruszymy temat wycinki 20 ha sosny w ramach walki leśników z kornikiem ostrozębnym, poznamy niezwykle ciekawy i pobudzający zmysły projekt „Cervus – witaj w naturze” i dowiemy się, w jakiej kondycji jest gleba, która - także jak nasze płuca – nie jest odporna na smog. Zapraszamy na „Reportaże z lasu”.

Wycinka 20 hektarów sosny w Zielonej Górze stała się faktem.

Zaniepokojeni mieszkańcy Przylepu i Łężycy kontaktowali się z Nadleśnictwem Zielona Góra pytając wprost, czy przyczyną jest kornik czy „rabunkowa gospodarka leśna”?.

Leśnicy twierdzą, że to jedyna znana im metoda. Wycina się sosny razem z owadami i larwami kornika. Gałęzie zostają spalone lub rozdrobnione. Sine drewno sprzedane.

Czy można powiedzieć, że to się dzieje za sprawą zmiany klimatu, w konsekwencji której, owady stają się szkodnikami?

Niektórzy nie wierzą w kornika ostrozębnego, oskarżając leśników o chęć zarobku.

Leśnicy tłumaczą się, że przepisy nie pozwalają im wyciąć więcej niż mają zaplanowane.

Zapytałam nadleśniczego Arkadiusza Kapałę, czy nie boi się społecznych protestów?

Czy plantacje sosny, które zjadane są przez kornika, mają przyszłość? Czy sosna zniknie z lubuskich lasów i zastąpi ją inny gatunek? Na przykład jodła lub daglezja, które cieszą się powodzeniem u naszych niemieckich sąsiadów.

Sosny, które rosną szybko i doskonale zaspokajają potrzeby nas – konsumentów, budzą raczej ambiwalentny stosunek. Z jednej strony pogardliwie nazywa się je „plantacjami” i postuluje ich likwidacje na rzecz „starego lasu”. Z drugiej strony,  społeczny odruch protestu wzbudza też ich wycinka, szeroko i dosadnie komentowana na przeróżnych portalach.

Co roku Nadleśnictwo Zielona Góra wycina planowo około 160 ha lasów. Teraz planowana wycinka została wstrzymana z uwagi na kryzys spowodowany kornikiem.

Podcast „wycinka 20 ha sosny”

 

 

5 miesięcy temu wzięłam udział w projekcie Nadleśnictwa Bytnica  „Cervus-witaj w naturze” i uczestniczyłam w pilotażowej obserwacji  rykowiska na Łąkach Dobrosułowskich.

Muszę przyznać, że filozofia i cel projektu mnie zachwycił. Móc stać się częścią „wilczej watahy” i obserwować zjawiska, które zwykle niedostępne są dla ludzkich spojrzeń i jednocześnie nie niszczyć, nie krzywdzić, i nie płoszyć.

Każdy z nas ( a grupa może liczyć tylko 6 osób ) miał wcielić się w wilka i na wzór wilczej watahy – cicho i niezauważalnie przemieścić się do „Basiorówki”  – platformy obserwacyjnej na Łąkach Dobrosułowskich i tam dokończyć swoją obserwacyjną ucztę.

W czasie 4 godzinnego pobytu na platformie widzieliśmy niezwykłe dla nas a całkiem zwyczajne, bo codzienne wieczorne żerowanie zwierząt. Były łanie, byki, lisy i całe morze ptaków.

W lutym wróciłam na Basiorówkę. Moim przewodnikiem, tak jak 5 miesięcy temu, był leśnik, znawca ptaków i miłośnik tradycji łowieckich Mariusz Kudlak. Co zmieniło się od naszego ostatniego spotkania? Wszystko. Począwszy od zakazu wejścia do lasu, który na pozór wcale nie niweczy projektu. Tylko przyroda, na szczęście, trwa.

Po 15 maja można zaglądać na stronę Nadleśnictwa Bytnica i w zakładce „Cervus – witaj w naturze” szukać informacji o projekcie.

Na specjalnie dostępnych na stronie Nadleśnictwa formularzach, będzie można zgłosić swój udział.

http://www.bytnica.zielonagora.lasy.gov.pl/cervus-witaj-w-naturze

W przypadku trwania zakazu wejścia do lasu, obserwacja będzie możliwa online, dzięki panoramicznej kamerze z funkcją zoom.

Podcast „Cervus – witaj w naturze”

 

Janusz Bazarnik, leśnik z przypadku – jak sam o sobie mówi, bardziej hobbystycznie choć i zawodowo zajmował się środowiskiem leśnym i glebą. 

W latach 80-tych brał udział w usuwaniu skutków klęski żywiołowej, które dotknęła lasy świerkowe w Sudetach. 

W audycji porozmawiamy o tym czy smog zagraża glebie? Czy gleba wchłania „smog” i co zostaje w niej z powietrza, w którym unoszą się trujące pyły i związki? 

Podcast „Czy smog zagraża glebie?”

 

Po 21:15 na antenie konkurs przyrodniczy dla słuchaczy. Wystarczy odpowiedzieć na pytania związane z treścią emitowaną w „Reportażach z lasu”. 

Konkurs prowadzi Izabela Kwiatkowska wraz z Eweliną Fabiańczyk, rzecznik prasową z RDLP w Zielonej Górze.

21:45 Piotr Dziełakowski i jego „Opowieści dzikiej treści”. Fotograf i edukator przyrodniczy. Od ponad 20 lat fotografuje i dokumentuje życie żurawi z włoszakowickich bagien. Obserwacje przyrody, ptaków i zwierząt stały się ważną częścią jego życia. W 2017r. zainstalował kamerę, dzięki której internauci z całego świata mogli oglądać transmisję z gniazda żurawia.

Na antenie Radia Zachód co tydzień, w stałym cyklu, opowiada ciekawostki ze świata przyrody i przybliża zwyczaje tych pięknych ptaków.

 

Emisja od 20:00 do 22:00 w Radio Zachód na 103 FM, środa, 26 lutego

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku