°C

„Radiowe zaduszki”- cykl dokumentalny Cezarego Galka

FOTO K.PYRZANOWSKI. Na zdjęciu Zygmunt Galek w tle wspominający go w audycji Zdzisław Elman.
 

W refleksyjnej atmosferze szukaliśmy śladów dawnego radia i ludzi, którzy je tworzyli.

Niedawno odszedł od nas długoletni pracownik rozgłośni Polskiego Radia w Zielonej Górze realizator i twórca radiowy Zygmunt Galek. Był pionierem radia na Ziemi Lubuskiej a prywatnie moim ojcem. Wraz z innymi tworzył rozgłośnię, którą dziś znamy jako Radio Zachód. W ostatnich czasach żegnaliśmy też: Irenę Linkiewicz, Tomka Florkowskiego, Edwarda Mincera, Grzegorza Chwaliboga. Przedtem wielu innych.

Jest to  opowieść o przyjaźni, pasji, miłości do ludzi i radia, o tym, co po nich zostało w radiowym archiwum i we wspomnieniach tych, którzy z nimi pracowali. Wspominali: Grażyna Walkowiak, Zdzisław Elman, Andrzej Nawrocki, Eugeniusz Banachowicz,  Klemens Pyrzanowski, Katarzyna Karczyńska, Tadeusz Krupa, Henryk Buraczewski , Donat Linkowski i Łukasz Zalewski.

Posłuchaj cyklu:

W części pierwszej szukaliśmy w radiu i wspomnieniach śladów obecności tych, którzy odeszli w audycji pt.” Cisza, która mówi”. POSŁUCHAJ AUDYCJI.

W części drugiej w reportażu pt. ”Na taśmie zapisane…” odwiedziliśmy radiową taśmotekę, co stało się okazją do powrotu atmosfery dawnego radia i głosów ludzi, którzy je tworzyli. POSŁUCHAJ AUDYCJI.

Część trzecią pt.„Magia Radia”rozpoczęliśmy od odwiedzenia wozu transmisyjnego Radia Zachód. Udało nam się nam ślady dawnego radia tam, gdzie się tego do tej pory nie spodziewaliśmy, ślady całkiem żywe będące częścią nowoczesnej radiowej rzeczywistości. POSŁUCHAJ AUDYCJI.

 

Z radiowego archiwum- foto (1-7) Klemens Pyrzanowski

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku