°C

„Radiowe zaduszki”- historia Radia Zachód w reportażach Cezarego Galka

KLEMENS PYRZANOWSKI
 

Trzecia część cyklu dokumentalnego pt. "Radiowe zaduszki".

W ubiegłym roku odszedł od nas długoletni pracownik rozgłośni Polskiego Radia w Zielonej Górze realizator i twórca radiowy Zygmunt Galek. Był pionierem radia na Ziemi Lubuskiej a prywatnie moim ojcem. Wraz z innymi tworzył rozgłośnię, którą dziś znamy jako Radio Zachód. W ostatnich czasach żegnaliśmy też: Irenę Linkiewicz, Tomka Florkowskiego, Edwarda Mincera, Grzegorza Chwaliboga. Przedtem wielu innych.

Pod wpływem refleksji powstał emocjonalny cykl dokumentalny, który chcemy Państwu przypomnieć. Opowieść o przyjaźni, pasji, miłości do ludzi i radia, o tym, co po nich zostało w radiowym archiwum i we wspomnieniach tych, którzy z nimi pracowali. Wspominali: Grażyna Walkowiak, Zdzisław Elman, Andrzej Nawrocki, Eugeniusz Banachowicz,  Klemens Pyrzanowski, Katarzyna Karczyńska, Tadeusz Krupa, Henryk Buraczewski, Donat Linkowski i Łukasz Zalewski.

W części pierwszej z Grażyną Walkowiak szukaliśmy w Radiu Zachód i wspomnieniach obecnych pracowników śladów obecności tych, którzy odeszli w audycji pt.” Cisza, która mówi”

Posłuchaj audycji.

 

W części drugiej w reportażu pt. ”Na taśmie zapisane…” odwiedziliśmy radiową taśmotekę, co stało się okazją do powrotu atmosfery dawnego radia i głosów ludzi, którzy je tworzyli. 

 

Część trzecią pt.”Magia Radia” rozpoczęliśmy od odwiedzenia nowoczesnego wozu transmisyjnego Radia Zachód. Wraz z realizatorem Łukaszem Zalewskim odnaleźliśmy ślady dawnego radia tam, gdzie się tego do tej pory nie spodziewaliśmy, ślady całkiem żywe będące częścią nowoczesnej radiowej rzeczywistości. 

 

Radiowa rodzina Radia Zachód- foto (1-7) Klemens Pyrzanowski

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku