°C

„Radio w telewizji to było to…”- posłuchaj reportażu Zbigniewa Bodnara.

Bodnar
 

Odszedł jeden z pierwszych nadawców "Podziemnego Radia Solidarność" w Gorzowie Witold Bednarz. Aresztowany i skazany na 1 rok i 4 miesiące pozbawienia wolności. Był też drukarzem i kolporterem wydawnictw bezdebitowych sygnowanych m.in. przez Ruch Młodzieży Niezależnej w Gorzowie Wlkp.

W latach 80-tych w Gorzowie nadawało Podziemne Radio Solidarność. Pierwsza udana audycja  została nadana 28 kwietnia 1983 roku. Nadawanie audycji odbywało się na częstotliwości fonicznej Telewizji Polskiej. Polegało na skutecznym zakłóceniu  fonii telewizyjnej i w jej miejsce wstawienie audycji Radia Solidarność. Nie mogła przekraczać 3 minut, bo milicja i wojsko przy pomocy pelengatorów mogły w tym czasie namierzyć miejsce nadawania. Gorzowscy radiowcy pozwolili sobie jedynie w Zielonej Górze na ponad 6 minutową audycję, gdyż domyślali się, że zielonogórskie służby nie będą przygotowane na niespodziewaną emisję.  Ponadto gorzowskie Radio Solidarność nadało swoje audycje w Kostrzynie, Sulęcinie, Międzyrzeczu, Słubicach – w tym jedną w języku niemieckim skierowaną do społeczeństwa niemieckiego. Wywołało to ostrą reakcję władz NRD. W ciągu  prawie 7 lat nadano 82 udane audycje.  

W reportażu Zbigniewa Bodnara wypowiadają się nieżyjący już pierwsi nadawcy Włodzimierz Jagodziński ( konstruktor nadajnika) i Witold Bednarz. Od czasu emisji pierwszej wersji reportażu w 2008 roku Zbigniew Bodnar dotarł  m.in do pierwszego nagrywającego audycje  Jana Szołomickiego, akustyka z gorzowskiego teatru im. Osterwy. Wówczas nikt nie znał nazwiska tego człowieka.

Historię gorzowskiego Radia Podziemnego Solidarność opisał też w książce  prof.  Dariusz Rymar – dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie, przy współudziale autora reportażu.

Z archiwum Zbigniewa Bodnara.

Zdjęcia w kolejności:

Informacja radzieckich służb, Bednarz Daniela i Witold- fot. Z.Bodnar, Bednarz Witol – fot. Z.Bodnar, kasety z audycjami Radia Solidarność, Mariusz Bigos – jeden z głównych nadawców audycji, nadajnik Podziemnego Radia Solidarność -fot. Lech Dominik, notatka dla niemieckiego ministra spraw wewnętrznych- podziękowanie za pomoc, okładka książki o Radiu Solidarność w Gorzowie, Olek Popiel i bracia Sychlowie- główni nadawcy audycji, podziękowanie dla Stasi za pomoc w rozbiciu Podziemnego radia Solidarność we Wrocławiu, podziękowanie polskiego SB dla niemieckiej Stasi, wzmacniacze i nadajnik podziemnego radia Solidarność- fot. Lech Dominik, zakwestionowane nadajniki Radia Solidarność.

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku