°C

„Przyjadę do Ciebie na pięknym koniu”- reportaż Izabeli Patek

Biblioteka im. Zbigniewa Herberta
 

Wracamy do tematu. Emisja w środę po 18.00.

Minęła kolejna rocznica śmierci najwybitniejszej gorzowskiej pisarki Ireny Dowgielewicz, która w 1987 r. spoczęła w Kwartale Zasłużonych na miejscowym cmentarzu. Debiutowała w 1935 r. na łamach młodzieżowego pisma „Nasze Prace”, które krótko prowadziła jako redaktor naczelny. Po wojnie osiadła w Witnicy, a później  już do końca życia w Gorzowie gdzie mieszkała i tworzyła.. W 1962 r. przyjęto ją do Związku Literatów Polskich Otrzymała wiele ogólnopolskich nagród, odznaczeń i wyróżnień. Przez ostatnie lata życia poważnie chorowała i nie uczestniczyła w życiu miasta. 

Pomimo wielkiego talentu pisarka nie osiągnęła spektakularnego ogólnopolskiego sukcesu. Choć minęło już kilkadziesiąt lat od śmierci pisarki jej twórczość nie doczekała się rzetelnych naukowych opracowań. W Bibliotece Zbigniewa Herberta znajduje się duży zbiór jej nieopracowanych rękopisów, dokumentów i zdjęć. Warto przypomnieć postać tej ,, pierwszej damy gorzowskiej literatury” – jak mówiła polonistka i wielka orędowniczka twórczości Pani Ireny Anna Makowska – Cieleń.

30 stycznia 1998 r. w parku naprzeciw domu, w którym mieszkała przy ul. Dąbrowskiego 18 odsłonięto obelisk upamiętniający Jej dokonania twórcze. Na polnym kamieniu z lasu w Wieprzycach znajduje się medalion z portretem autorki wykonany przez Zofię Bilińską i tablica z tekstem: „Irena Dowgielewicz, pisarka, mieszkała i tworzyła w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1945-1987” oraz słowa pisarki: „Ja to miasto naprawdę kocham”.

Zdjęcia: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie. 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku