°C

Przyjaciele zwierząt

I.Hylewska fot. archiwum I.Hylewska
 

Iwona Hylewska, wolontariuszka i behawiorystka zwierząt założyła stronę Przyjaciele Zwierząt ze Schroniska w Zielonej Górze. Publikuje tam posty i zdjęcia ukazujące inną stronę pomagania bezdomnym zwierzętom. Gośćmi audycji będą
Iwona Hylewska i Sylwia Dobek z zielonogórskiego schroniska.

Zielonogórskie schronisko przejęła organizacja społeczna i od blisko 10 lat zarządza miejscem, które cieszyło się raczej złą sławą. Poza tym schronisko było budowane w czasach, gdy nikt nie słyszał o behawiorze zwierząt ( źle usytuowane kojce powodują większy stres) a w zimie pracownicy muszą podejmować decyzje, które psy trafią do ogrzewanych pomieszczeń.

Ale schronisko pod zarządem Inicjatywy dla Zwierząt zmienia się w coraz bardziej przyjazne zwierzakom i ludziom miejsce.

Strona, którą założyła Iwona sprawia, że możemy zobaczyć pracowników i wolontariuszy w nieco innym świetle. Zmęczonych, zrezygnowanych, gdy szorując betonowe podłogi w starych, zdezelowanych kojcach muszą patrzeć na schorowane psy a potem słuchać tłumaczeń nieodpowiedzialnych ludzi.

Ale też można dostrzec wspólną radość.  Powitania, spacery, pojawianie się nowych psów i smutne odejścia.

W audycji porozmawiamy o życiu i pracy w schronisku dla zwierząt.

O tym, co skłania ludzi do odejścia ze schroniska i o tych, którzy mimo wszystko zostają.

Na stronie publikowane są także zdjęcia z nowych domów. Iwona bardzo chciała pokazać, jak bardzo zmienia się pies, gdy znajdzie dobry dom.

„Najbardziej mnie wzrusza, gdy wysyłają nam zdjęcia z gór, z nad morza czy po prostu z kanapy, a ja widząc wesołego psa z nową rodziną przypominam sobie, że jeszcze niedawno mieszkał w schroniskowym kojcu brudny i śmierdzący…” – mówi Iwona.

 

Posłuchaj rozmowy:

 

 

Około 20:40 – rozmowa z doktorem Zbigniewem Zawadą, który obecnie jest nauczycielem w Zespole szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie.

Rozmowa z doktorem Zbigniewem Zawadą:

Razem z uczniami realizuje m.in. projekt „Tu mieszkam, tu zmieniam”, podjął się ochrony kozioroga dębosza – chrząszcza zagrożonego wyginięciem, nad którym badania mają prowadzić uczniowie, w ramach hodowli sprowadził także do szkoły kozę Gosię, osła Paprocha, lamę Łatkę, owce, baranka Nicponia oraz wiele innych zwierzaków, którymi opiekują się uczniowie doktora.

W audycji rozmowa z doktorem Zbigniewem Zawadą o uczeniu, rozumieniu i szanowaniu przyrody.

 

Po 21:15 Małgorzata Biegańska-Hendryk i kocie sprawy w stałym cyklu „Co w kocie piszczy”? Dzisiaj druga część relacji ze spotkania autorskiego w Mediatece Szklanej Pułapce – historia kota Stefana.

Historia kota Stefana:

 

21:45 Piotr Dziełakowski i jego Opowieści Dzikiej Treści

Opowieść o kowaliku:

 

Emisja audycji 15 stycznia, 20:00 – 22:00

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku