°C

„Przedsionek spraw Bożych”- posłuchaj wspomnienia o Ryszardzie Perycie w reportażu Cezarego Galka

I. Peryt-Gierasimczuk
 

Archiwalny reportaż i rozmowa z siostrą reżysera Iwoną Peryt-Gierasimczuk.

23 stycznia zmarł reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszard Peryt. W marcu skończyłby 72 lata. Był oblatem zgromadzenia Redemptorystów.  W realizowanych przez siebie operach dawał wyraz swojej duchowości. Urodził się w Zielonej Górze w 1947 r. W 1970r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim; w 1979 r. obronił dyplom na wydziale reżyserii. Był aktorem Teatru Współczesnego, a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych . W 1996 r. został powołany na Dyrektora Artystycznego Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie. Pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od 1 sierpnia 2017 r. Ryszard Peryt pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, a w 2018 r. został oficjalnie mianowany na to stanowisko. Prezydent Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski..

O reportażu:

„Przedsionek spraw Bożych” powstał w Radiu Zachód w 2003 roku. Po latach w dalszym ciągu zachowuje aktualność i bardzo trafnie ustami artysty określa proces twórczy jako służbę na rzecz drugiego człowieka. Myśli tej był wierny aż do śmierci.

W „Liście do artystów” Jan Paweł II napisał:

„…W twórczości artystycznej człowiek bardziej niż w jakikolwiek sposób objawia się jako obraz Boży i wypełnia to zadanie, przede wszystkim kształtując wspaniałą materię własnego człowieczeństwa…”.

Wielu artystów przyznaje się do inspiracji papieskich w swojej pracy. Jako tworzywo wykorzystywana jest Jego poezja i proza, duchowość i życiowa filozofia. Jednym z tych, dla których osoba Ojca Świętego okazała się w życiu artystycznym i prywatnym bardzo ważna, jest właśnie Ryszard Peryt. Pomimo „światowego życia” nigdy nie zapomniał o osobie JP II i co pewien czas wracał biorąc udział w kolejnym wydarzeniu artystycznym związanym z osobą i twórczością Papieża-Polaka.

Oto relacja z jednego z takich spotkań na Scenie Nowej Teatru Nowego w Poznaniu:

… w wieczorze papieskim wystąpił Ryszard Peryt z „Pieśniami o Bogu ukrytym” Karola Wojtyły.  Po odsłonięciu kurtyny ukazał się ascetyczny widok: w ciepłym świetle stolik z prawej strony z położoną na nim kartką papieru… Z lewej – biała sutanna papieska na stojaku, ze spoczywającą  na jego wierzchołku tą pamiętaną jako okrycie siwych włosów Papieża – piuską.  Z głośników popłynęło „Pater noster”… Jakże znane nagranie… jakże znane brzmienie z tą odrobiną już osłabienia tonu i siły głosu. Jego głosu… „Ojcze nasz”…”. Aktor posłużył się skromnością  i mistrzowską naturalnością w prezentacji jakże niezwykłej treści. (Publikacja w Gazecie Autorskiej „Impresje”, 17 października 2006).

Posłuchaj reportażu.

Posłuchaj rozmowy z siostrą artysty po powtórnej emisji reportażu.

Zdjęcia udostępnione przez dr Iwonę Peryt-Gierasimczuk.

 

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku