Historie pisane na nowo (odc. 119) Dziś zaprezentowałem Państwu premierę – dokument „Przegrany strajk” o solidarnościowym proteście w zakładzie rolnym w Lubogórze niedaleko Świebodzina. W dokumencie znalazły się archiwalne nagrania naszych reporterów, którzy relacjonowali wydarzenia z jesieni 1981 roku, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. W nagraniach do audycji wzięli udział: dziennikarka Grażyna Walkowiak, która obserwowała wydarzenia w Lubogórze, Stanisław Szymkowiak, wówczas członek zespołu negocjacyjnego w czasie rozmów ze stroną rządową, Edward Lipiec, tworzący w latach 80. struktury rolniczej Solidarności oraz dr Przemysław Zwiernik, historyk poznańskiego oddziału IPN.
W audycji była też relacja z odsłonięcia pomnika dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w Międzyrzeczu oraz kolejny odcinek serialu radiowego „Karski”.
Posłuchaj:
















![Uroczysta przysięga ochotników w Żaganiu [ZDJĘCIA] 16 fot. K.Gonera](https://zachod.pl/wp-content/uploads/2025/12/7b4733668507f243cafd65a9dbfc18bb_xl-350x250.jpg)

