°C

Premiera: Oderblick

Świecko, fot. Kamil Hypki
 

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Radio Zachód przygotowało cykl dokumentów historycznych „A więc wojna...”. W formie radiowych dokumentów prezentujemy mniej znane lokalne historie związane z wojną. Dziś zaprosiliśmy na premierę dokumentu „Oderblick”. To opowieść o robotnikach przymusowych pracujących przy budowie autostrady Frankfurt-Poznań. W celu realizacji tego projektu Niemcy założyli sieć obozów pracy. Jeden z nich znajdował się w dzisiejszym Świecku.

W nagraniach do audycji udział wzięli: dr Anna Ziółkowska i Jacek Nawrocik z Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, regionalista ze Słubic Roland Semik oraz Matthias Diefenbach z Instytutu Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą.

Rozmawialiśmy też z prof. Marcelim Tureczkiem z Uniwersytetu Zielonogórskiego o stratach dóbr kultury w czasie II wojny światowej.

Posłuchaj audycji:

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku