°C

„Pozostało w pamięci”- reportaż Izabeli Patek w środę po 18.00

WIKIPEDIA
 

79 lat temu, 10 lutego 1940 r. władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich w czasie, której  do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. Ludzi (dane NWKD). W czasie transportu deportowani umierali z zimna, głodu i wyczerpania.

Gorzowski oddział Związku Sybiraków obchodzi w tym roku trzydziestolecie działalności, dlatego też członkowie tej organizacji chcą przekazywać zwłaszcza młodym ludziom swoje wspomnienia o latach na zesłaniu. Pani Danuta Kosela miała 6 lat , gdy wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Pani Janina Andrzejewska nie ukończyła jeszcze jedenastu lat kiedy znalazła się w Taszkiencie. Po wojnie obie Panie już jako osoby dorosłe starając się o przyjęcie do Związku Sybiraków zgromadziły sporo dokumentów potwierdzających pobyt na ,,nieludzkiej ziemi”. Sybiracy nie doczekali się jeszcze zadośćuczynienia za krzywdy poniesione podczas zsyłek. Do dziś mają o to żal. A przecież jak podaje Prof. Andrzej Paczkowski :”Uważa się, że w ciągu niespełna dwóch lat władzy sowieckiej na ziemiach zabranych Polsce represjonowano w różnych formach – od rozstrzelania, poprzez więzienia, obozy i zsyłki, po pracę wpół przymusową – ponad 1 milion osób, a więc co dziesiątego obywatela Rzeczypospolitej, który mieszkał lub znalazł się na tym terytorium”.

„Pozostało w pamięci”- reportaż Izabeli Patek w środę po 18.00 Radio Zachód 10 sierpnia 2020

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku