°C

„Pora gniewu” w rocznicę Powstania Warszawskiego

materiały prasowe Radio dla Ciebie
 

W niedzielę po godz. 14:05 w Radiu Zachód wyjątkowa premiera w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W roku stulecia urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, dzięki uprzejmości Radia dla Ciebie, wyemitujemy słuchowisko oparte na niedokończonym dramacie poety. „Pora gniewu” to historyczna adaptacja zachowanego w rękopisie dzieła najwybitniejszego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Dramat przez blisko 80 lat pozostawał w zapomnieniu.

Zasadniczym wątkiem dramatu jest zderzenie dwóch postaw, które reprezentują młodzi bohaterowie – apoteozy zbrojnej walki o Ojczyznę i głębokiej niechęci do krwawej przemocy. Jan to alter ego samego Baczyńskiego, młodego artysty przerażonego wizją przelewu krwi i ofiar, którymi okupiona będzie walka. Piotr na wieść o zbrojnym zrywie reaguje entuzjastycznie. Wojna, walka jest wizją jego młodzieńczych tęsknot za bohaterstwem z karabinem w rękach. Dla Jana taki patriotyzm jest niezrozumiały, zarzuca koledze egoizm, chęć realizacji własnych marzeń, a nie pełną poświęceń chęć obrony ojczyzny.

W rolach głównych: Danuta Stenka i Piotr Fronczewski.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku