°C

Polska Republika Federalna? Jak oceniamy 21 tez?

Otwarty Mikrofon Radia Zachód
 

We wtorek w ramach trwającego w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności odbyła się sesja "Samorządna Rzeczpospolita". Zaprezentowano na niej 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów, przede wszystkim wzmocnienia ich kompetencji i dużo większej niż obecnie autonomii.

Według tych propozycji Senat miałby się stać Izbą Samorządową. Zlikwidowane miałyby zostać urzędy wojewodów, a znaczące kompetencje centralne przeniesione na władze lokalne: ustanawianie własnych podatków, własna policja i służba zdrowia. Nadzór nad legalnością działań wspólnot lokalnych miałaby sprawować bezpośrednio władza centralna, za to samorządy miałyby konsultować ustawy, które nakładają na nie obowiązki. Wśród 21 postulatów jest też przekazanie społecznościom lokalnym mienia publicznego będącego dziś w dyspozycji agencji państwowych.

Pomysły opozycji miały się spodobać Donaldowi Tuskowi, który chce, by idea została przeredagowana „na potrzeby programu wyborczego”.

Tezy te krytykuje wielu samorządowców oraz parlamentarzystów, z różnych stron sceny politycznej. Wymagałyby one zmian Konstytucji, na co obecnie nie ma szans. Poza tym, w ich ocenie, osłabiłyby one państwo. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker powiedział:

„Państwo jest silne, dlatego że jesteśmy państwem unitarnym, dlatego, że jesteśmy zjednoczeni, a nie dlatego, że jesteśmy podzieleni”

Co sądzicie Państwo o tych propozycjach? Czy są one zagrożeniem dla Państwa Polskiego, czy też autonomiczne w proponowanym zakresie samorządy mogą stać się silą naszego kraju? Pyta Marek Poniedziałek

Od godz. 12:12 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462, a już teraz na komentarze.

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka