°C

Polscy Himalaiści

RADIOWIECZÓRNanda Devi East jest jednym z najwyższych szczytów świata (7434 m n.p.m.), zdobytym podczas pierwszej w historii wyprawy Polaków w Himalaje. Wedle legendy ten, kto wejdzie na Nanda Devi, nie umrze śmiercią naturalną i jego ciało nie zostanie odnalezione.

30 stycznia ukaże się książka Dariusza Jaronia o  losach polskich himalaistów, którzy wybrali się na wschodni wierzchołek Nanda Devi latem 1939 roku. Było ich czterech: Jakub Bujak i Janusz Klarner, którzy zdobyli szczyt, oraz Adam Karpiński (kierownik wyprawy) i Stefan Bernadzikiewicz. Dwaj ostatni zginęli niedługo później w lawinie podczas próby zdobycia pobliskiego szczytu Tirsuli (7074 m). Lawina pogrzebała ich żywcem w trakcie snu. Bujaka i Klarnera klątwa Nandy dopadła o wiele później. Przeżyli wojnę, ale zginęli w okolicznościach do dzisiaj niewyjaśnionych. O ile śmierć Karpińskiego i Bernadzikiewicza została potwierdzona przez kolegów z wyprawy, co do losów Bujaka i Klarnera są tylko poszlaki i podejrzenia.

Znalezione obrazy dla zapytania Polscy himalaiści logo książki

 

9 odpowiedzi na “Polscy Himalaiści”

  1. Czasem bywa że te niewykrzyczane słowa , które gdzieś tam w nas siedzą mogą być siłą sprawczą ,dać impuls do działania . Chciałabym by to były uczynki dobre dla wszystkich , bez szkód i takich tragicznych zdarzeń . Jesteśmy tu przez chwilę ,moment i możemy swoim działaniem budować szczęście ,dzielić się dobrem i szlachetnością w działaniu ,tyle po nas zostanie ,tylko tyle.

  2. Tajemnice i zagadki ,może kiedyś zostaną ujawnione akta nadal tajne w archiwach rządowych WB . Tak jak te związane z Sikorskim ,zamach czy wypadek lotniczy w Gibraltarze. Historia życia agentki Krystyny Skarbek ,tajemnica jej śmierci ? I wiele innych ,pewnie tego nie doczekamy ale za jakiś czas ,kto wie..

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.