°C

„Polexit” – pomysł rządzących, czy wymysł części opozycji?

Manifestacja poparcia dla obecności Polski w UE na pl. Zamkowym w Warszawie, 10 bm. Manifestacja została zorganizowana w reakcji na wyrok TK. Fot. PAP/Albert Zawada
 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilka z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej jest niezgodnych z przepisami polskiej Konstytucji. Niezgodność dotyczy tych obszarów działalności państwa, w zakresie których Polska nie przekazała kompetencji instytucjom unijnym.

Donald Tusk, były szef Rady Europejskiej i p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w reakcji na to orzeczenie zwołał manifestację poparcia dla członkostwa Polski w UE oraz przeciwko polexitowi, do którego jego zdaniem doprowadzi kwestionowanie pierwszeństwa prawa Unii nad konstytucją.

Wicepremier Jacek Sasin napisał wczoraj, że Polska „jest i będzie członkiem UE”. Jak dodał:

„Polexit to wymysł słabej opozycji, która nie ma żadnych innych pomysłów. Jedyne co im pozostaje to straszenie Polaków własnymi urojeniami.”

– czytamy w komunikacie na Twitterze

Choć szefowa Komisji Europejskiej zapowiada wnikliwe przyjrzenie się sprawie i użycie „wszelkich dostępnych środków w celu zagwarantowania w Polsce prymatu prawa UE”, Thierry Breton, unijny komisarz ds. przemysłu mówi, że nie uwierzy „nawet przez sekundę”, że nastąpi „polexit” po orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia.

A jak postrzegają tę sprawę słuchacze Radia Zachód? Czy „polexit” to pomysł rządzących, czy też wymysł części opozycji? Pyta Marek Poniedziałek

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku