°C

Płaca minimalna, kampania wyborcza i polski model dobrobytu

Debata związkowa

W audycji poruszamy kwestie zapowiedzi zwiększenia płacy minimalnej, przyglądamy się temu, co kandydujący do parlamentu mówią o nauczycielach i oświacie. Związkowcy oceniają także inne wątki trwającej kampanii wyborczej. Pytamy, co to jest "polski model dobrobytu" - jak rozumieją to związkowcy i jak ich zdaniem do niego dojść.

Gośćmi audycji są: Monika Bocian, przewodnicząca Rady OPZZ województwa lubuskiego; Bożena Pierzgalska, przewodnicząca zielonogórskiej oświatowej „Solidarności”.

Płaca minimalna

Niedawno rząd zdecydował. że od stycznia przyszłego roku płaca minimalna wyniesie 2600 brutto. Wcześniej lider Prawa i Sprawiedliwości mówił o planach podniesienia płacy minimalnej, która w 2023 roku miałaby wynieść 4000 brutto.

Postulat wyższych płac jest od dawna na sztandarach związków zawodowych – zarówno „Solidarności” jak i OPZZ. Tak “radykalne”, jak mówią niektórzy przedsiębiorcy i ekonomiści, podniesienie płacy minimalnej, może jednak zaszkodzić gospodarce.

Oświata, nauczyciele, a inne wątki kampanii

W tym roku w Polsce odbył się wielki strajk nauczycieli. Nie wszyscy osiągnęli zamierzone protestem cele. Są jednak wybory i składane przy okazji kampanii są różne obietnice dotyczące nauczycieli i oświaty.

Co w zakresie nauczycieli i oświaty zwraca w tej kampanii szczególną uwagę? Jak związkowcy odbierają składane przez polityków deklaracje? A może o tych sprawach mówi się za mało i zeszły one w trakcie przedwyborczej walki na daleki plan?

Polski model dobrobytu

Słowo „dobrobyt” często pojawia się w tej kampanii wyborczej. Uczynienie z Polski kraju dobrobytu obiecują liderzy różnych ugrupowań politycznych. Czym jest ów „dobrobyt”? Jak, zdaniem związkowców, to pojęcie rozumieć i jak urzeczywistnić?

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.