°C

Płaca minimalna, kampania wyborcza i polski model dobrobytu

Debata związkowa
 

W audycji poruszamy kwestie zapowiedzi zwiększenia płacy minimalnej, przyglądamy się temu, co kandydujący do parlamentu mówią o nauczycielach i oświacie. Związkowcy oceniają także inne wątki trwającej kampanii wyborczej. Pytamy, co to jest "polski model dobrobytu" - jak rozumieją to związkowcy i jak ich zdaniem do niego dojść.

Gośćmi audycji są: Monika Bocian, przewodnicząca Rady OPZZ województwa lubuskiego; Bożena Pierzgalska, przewodnicząca zielonogórskiej oświatowej „Solidarności”.

Płaca minimalna

Niedawno rząd zdecydował. że od stycznia przyszłego roku płaca minimalna wyniesie 2600 brutto. Wcześniej lider Prawa i Sprawiedliwości mówił o planach podniesienia płacy minimalnej, która w 2023 roku miałaby wynieść 4000 brutto.

Postulat wyższych płac jest od dawna na sztandarach związków zawodowych – zarówno „Solidarności” jak i OPZZ. Tak “radykalne”, jak mówią niektórzy przedsiębiorcy i ekonomiści, podniesienie płacy minimalnej, może jednak zaszkodzić gospodarce.

Oświata, nauczyciele, a inne wątki kampanii

W tym roku w Polsce odbył się wielki strajk nauczycieli. Nie wszyscy osiągnęli zamierzone protestem cele. Są jednak wybory i składane przy okazji kampanii są różne obietnice dotyczące nauczycieli i oświaty.

Co w zakresie nauczycieli i oświaty zwraca w tej kampanii szczególną uwagę? Jak związkowcy odbierają składane przez polityków deklaracje? A może o tych sprawach mówi się za mało i zeszły one w trakcie przedwyborczej walki na daleki plan?

Polski model dobrobytu

Słowo „dobrobyt” często pojawia się w tej kampanii wyborczej. Uczynienie z Polski kraju dobrobytu obiecują liderzy różnych ugrupowań politycznych. Czym jest ów „dobrobyt”? Jak, zdaniem związkowców, to pojęcie rozumieć i jak urzeczywistnić?

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku