°C

„Po obu stronach muru”- posłuchaj reportażu Izabeli Patek

KONRAD KOZACZEK
 

Ewa Maria Slaska dość często bywa na Ziemi Lubuskiej szczególnie w Gorzowie, choć od lat mieszka w Berlinie. Ostatnio by promować książkę pt.,, Śladami Muru Berlińskiego”, która powstała po jej redakcją.

Jej ojciec to polski żeglarz Dariusz Bogucki  i  matka -tłumaczka poezji hiszpańskiej Irena Kuran-Bogucka. Studiowała polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Ukończyła etnografię i archeologię na Uniwersytecie Poznańskim. Ważną w jej życiu była działalność w Solidarności. W 1981 r. pracowała w gdańskim tygodniku NSZZ „Solidarność” – My, współpracowała z gdańskim radiem.

W 1985 wyemigrowała do Berlina. W tamtym czasie prowadziła w niemieckiej TV w Berlinie program Magazyn Wyspa – Insel. W 1994 r. założyła w Polsko-Niemieckie Towarzystwo Literackie.  Redagowała też nieregularnik  literacki WIR . Jest  też laureatką stypendiów kulturalnych senatu Berlina i stypendiów UNESCO dla pisarzy i tłumaczy.  Publikowała na łamach polskich miesięczników kulturalnych wydawanych w kraju i za granicą, m.in. Archipelagu, Odry, Pogranicza. Tłumaczyła również poezję. Jest laureatką Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Pomimo tego, że od lat mieszka w stolicy Niemiec nie zapomniała gdzie są jej korzenie.

FOTO: Konrad Kozaczek

Posłuchaj:


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku