°C

Pieśniarka Warszawy

RADIOWIECZÓR

Intymna biografia Hanki Ordonówny na podstawie jej prywatnych zapisków i listów.

O romansie dziewczyny z proletariackiego domu i arystokraty ze wspaniałego rodu Tyszkiewiczów plotkował cały artystyczny świat. Za jej uwolnieniem z Pawiaka wstawił się osobiście u Hitlera sam włoski król Wiktor Emanuel. A jej wrażliwość na los dzieci kazała jej zorganizować akcję poszukiwania i ewakuowania z głębi Rosji polskich sierot wojennych. 

Piosenkarka, tancerka, aktorka okresu międzywojennego. Nazywana „czarodziejką sceny”. Nieprzemijającą sławę przyniosło jej wykonanie piosenki „Miłość ci wszystko wybaczy” z filmu „Szpieg w masce”. Ordonka została legendą, którą sama wykreowała. Ale jaka była naprawdę ikona przedwojennej piosenki?

Anna Mieszkowska w 1995 roku przywiozła do Polski archiwum listów, notesów i zapisków Hanki Ordonówny. Potrzebowała jeszcze lat, aby dotrzeć do wielu dokumentów i ludzi. Na podstawie zebranego materiału powstała opowieść o kobiecie, która zawodowo miała nieomal wszystko, ale pragnęła tylko jednego – miłości, która wybaczy „kłamstwo i zdradę, i grzech”.

Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy - Mieszkowska Anna

11 odpowiedzi na “Pieśniarka Warszawy”

  1. Dooobry wieczór 🙂 Miłość ,uczucie nieskończenie piękne i nieskończenie straszne.Bywa spełniona ,szczęśliwa ale też niesie rozczarowania ,ból, smutek ,łzy ,zazdrość . Miłość a nienawiść ,tak blisko siebie ,tak niewiele potrzeba by szczęście ,radość zamienić w rozpacz ,tak ma miłość prawdziwa ,niestety.

  2. Pamiętam film biograficzny ? z Dorotą Stalińską w roli Hanki Ordonówny , Ordonki ,jakoś tak początek lat osiemdziesiątych ,trochę oczywiście fabuła dostosowana do potrzeb ,początek kariery ,taki zwyczajny i jej siła woli i to pragnienie zdobycia sławy ,dobrych ról . Aktorka z prowincji zapłaciła olbrzymią ceną z a tę sławę , próba samobójcza i konieczność noszenia toczków na głowie miast modnych kapeluszy . Jej siostra towarzyszyła jej w tej filmowej drodze kariery i później gdy jako opiekunka polskich dzieci ,sierot odnalezionych i ratowanych z terenów Związku Radzieckiego w obozie . J ,Została tam na zawsze ,zmarła na gruźlicę ,taki los ,wszystko było ,bieda , wielka miłość ,i trudy wojennej tułaczki .

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.